Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy zaporze i przed Auchan w Rzeszowie sam naprawisz rower

Bartosz Gubernat
archiwum
W piątek w Rzeszowie zaczną działać dwie samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

- Obie będą wyposażone w komplet niezbędnych, podstawowych narzędzi: śrubokręty, klucze imbusowe, łyżki do opon i pompki z końcówkami umożliwiającymi napompowanie wszystkich rodzajów wentyli. Narzędzia będą zamocowane to stacji na linkach, aby nikt ich nie ukradł. Zamontuje je firma z Leszna – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Pieniądze od sponsora

Pieniądze na zakup stacji rowerzyści zbierali we własnym zakresie. Publiczna zbiórka pozwoliła złożyć kwotę wystarczająca na zakup jednego takiego urządzenia. Drugie sfinansuje właściciel hipermarketu Auchan w Krasnem.

- I tam stanie stacja czerwona, w barwach tej sieci handlowej. Ta, za którą my płacimy będzie niebieska. Taki kolor wybraliśmy, aby pasowała do mostu Zamkowego, pod którym chcieliśmy ją postawić. Niestety ponieważ to teren zalewowy, nie dostaliśmy na to zgody – mówi Daniel Kunysz.

Drugą lokalizacją proponowaną przez rowerzystów był chodnik na zaporze, od strony Lisiej Góry. Ostatecznie wybór padł na plac przy zaporze, od strony bulwarów nad Wisłokiem. Prezentacja stacji zaplanowana jest na piątek i będzie częścią masy krytycznej inaugurującej tegoroczny sezon rowerowy w mieście.

- Startujemy o godzinie z Rynku. Przejazd w okolicach Wisłoka zajmie około godzinę. Jak korzystać ze stacji zademonstruje jej producent – mówi Daniel Kunysz. Dodaje, że każdy uczestnik przejazdu dostanie tzw. „szprychówkę, czyli kartkę z numerem, która pozwoli wziąć udział w losowaniu nagród. Tym razem będą to kurtki i koszulki rowerowe promujące szlak „Green Velo”.

Przejazdy, stojaki, wiaty

Stowarzyszenie zapowiada, że na budowie stacji tegoroczne inwestycje w infrastrukturę rowerową się nie skończą. W planach jest przede wszystkim budowa bezpiecznych przejazdów rowerowych przez ulice w ciągu obwodnicy miasta. Mają powstać między skrzyżowaniem ul. Okulickiego i Wyzwolenia, a rondem Pobitno. 1,5 mln zł na ten cel jest zarezerwowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, w którym rowerzyści wygrali inwestycję głosując. Z kolei do tegorocznego głosowania, z którego inwestycje będą realizowane w 2017 roku zgłosili już projekt budowy stojaków i wiat na rowery.

- Wartość przedsięwzięcia szacujemy na ok. 1,5 mln zł. Podzieliliśmy je na dwie części: pierwsza to montaż 2000 stojaków, druga, budowa zadaszenia nad częścią rowerowych parkingów. Chcemy, aby stanęły przede wszystkim w rejonie szkół, gdzie użytkownicy zostawiają rowery na wiele godzin. Nie zamierzamy natomiast stawiać ich przy urzędach, bo tam ludzie przyjeżdżają zazwyczaj tylko na chwilę i z wiat pożytek byłby mniejszy – tłumaczy Daniel Kunysz.

Głosowanie na projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego rozpocznie się 10 maja i potrwa 21 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24