MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd, czyszczenie i konserwacja

Józef Lonczak
Roman Stokłosa usuwa z rynien zanieczyszczenia i liście.
Roman Stokłosa usuwa z rynien zanieczyszczenia i liście. WOJCIECH ZATWARNICKI
To właśnie dach ma chronić nasz dom skutecznie przed opadami, a także przed naporem wiatrów i zimnem. Jednocześnie pokrycie ma być trwałe i estetyczne.

Jeśli dach ma nam służyć długie lata, to takie miejsca jak, kosze i załamania połaci, podobnie jak systemy rynnowe, należy przeglądać i ewentualnie czyścić przynajmniej raz w roku. Niezależnie od rodzaju pokycia - mówią zgodnie dekarze.

Zaprawki

Kiedy domek posiada pokrycie blachą lub blachodachówką trzeba dodatkowo pilnować, aby na dachu nie pojawiła się rdza. Dlatego wszelkie ewentualne zadrapania, powinny być na bieżąco zaprawiane - radzi Jan Banaś, prezes rzeszowskiego BISBUD-u. - Dobrze zabezpiecznona blacha nie wymaga już praktycznie żadnych dodatkowych zabiegów ochronnych.

Zanieczyszczenia

Zazwyczaj deszcze spłukują z powierzchni dachu większość zanieczyszczeń. - Niemniej jednak czasem tylko trzeba sprzątnąć z niego liście i gałęzie, które najczęściej zatrzymują się w koszach i załamaniach połaci. - Takie miejsca dachu, podobnie jak systemy rynnowe, należy czyścić przynajmniej raz w roku - potwierdza Maciej Mrzygłód, z firmy Bratex Dębica, która produkuje blachy dachowe trapezowe i blachodachówek i akcesoria do wykończenia dachu.

Co dokręcić?

Okazuje się, że wzrokowa ocena ewentualnych uszkodzeń lakierniczych pokrycia, odtłuszczenie uszkodzonych miejsc raz ich zamalowanie to nie wszystkie "zadania do odrobienia". Przed zimą powinniśmy także sprawdzić i ewentualnie uzupełnić wkręty na łączeniach blach oraz w razie potrzeby dokręcić wkręty w "bokówkach", gąsiorach i kominówkach - dodaje Maciej Mrzygłód.

Śniegołapy

Na śliskiej szczególnie powlekanej powierzchni dachu śnieg z reguły się długo nie utrzymuje. Zdarza się, że niektórzy zgarniają biały puch z dachu, co jest czynnością kłopotliwą i nie polecaną przez fachowców. Ponadto przy okazji trzeba pilnować, aby używanymi do tego narzędziami nie zadrapać malowanej powłoki pokrycia.
- Dlatego najlepiej jest zamontować śniegołapy jako elementy bezpieczeństwa - podpowiada Maciej Mrzygłód.

Ochrona przed lawiną

Gdzie najlepiej zamontować śniegołapy? - Jeśli chodzi o przepisy budowlane, to nie precyzuje one dokładnie, gdzie należy stosować bariery przeciwśniegowe na dachach. Jednak logika i poczucie bezpieczeństwa podpowiada, że należy je zamontować koniecznie nad wejściami do budynków, chodnikami i miejscami gdzie mogą przebywać ludzi, czy nad wyjazdami z garażu. Dotyczy to zwłaszcza bardziej nachylonych połaci dachowych niezależnie od tego czy jest ona pokryta blacha, blachodachówką czy dachówkami ceramicznymi - odpowiada Jan Banaś.
Montaż śniegołapów, barier śniegowych, czy tzw. rozpraszaczy chroni także rynny przed uszkodzeniami, które mogą spowodować osuwające się zwały śniegu.

Zdaniem Eksperta

Jan Banaś, prezes BISBUD Rzeszów

- Przeglądu wymagają także dachy pokryte dachówkami ceramicznymi czy cementowymi. Niektóre mogą być, bowiem pękniętę, co już nie gwarantuje szczelności pokrycia. Dachówki mogą popękać na skutek "pracy" zbyt słabej konstrukcji dachu, a także np. od uderzenia pioruna. gałęzi czy innego ciężkiego przedmiotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24