MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa: krok po kroku

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Co wyborczo czeka Rzeszów po decyzji prezydenta Tadeusza Ferenca, wyjaśnia sędzia Marcin Dudzik, Komisarz Wyborczy w Rzeszowie.

- Prezydent Tadeusz Ferenc ogłosił złożenie stanowiska, czekają nas przedterminowe wybory.

- To na razie tylko fakt medialny, z punktu widzenia procesu wyborczego nic się nie wydarzyło. Dopiero kiedy Państwowa Komisja Wyborcza otrzyma pisemne zrzeczenie się mandatu, będziemy mogli powiedzieć, że to już fakt prawny. Do tego momentu komisja nie podejmuje żadnych działań, bo nie ma do tego podstaw.

- Potraktujmy zjawisko hipotetycznie: takie zrzeczenie się mandatu komisja otrzymuje i…

- Jestem zobowiązany do jego wygaszenia i mam na to 14 dni. To uruchamia dalsze czynności, choć jeszcze nie bezpośrednio procedurę wyborczą. Postanowienie o wygaszeniu mandatu przesyłam do pani wojewody, publikuję je również w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego i Biuletynie Informacji Publicznej, oczywiście przesyłam również zainteresowanemu, któremu przysługuje skarga na taką decyzję, na co ma 7 dni od chwili otrzymania postanowienia. Po upływie tego terminu pani wojewoda nadaje sprawie tok: wysyła decyzję do pana premiera i od decyzji rady ministrów zależeć będzie kalendarz wyborczy.
Czyli rozpisanie rozporządzeniem wyborów przedterminowych.

- Będzie jeszcze okres interregnum, między następnym a poprzednim prezydentem

- W momencie skutecznego zrzeczenia się mandatu przez prezydenta pan premier będzie zobowiązany do wyznaczenia komisarza w mieście. Komisarz, to umowne pojęcie, formalnie będzie to osoba pełniąca obowiązki prezydenta miasta. Swoją funkcję będzie sprawował do czasu objęcia stanowiska, wyłonionego w wyborach.

- Kto decyduje o terminie wyborów?

- Prezes Rady Ministrów. Zasadniczo jest to w ciągu 90 dni od zrzeczenia się funkcji przez prezydenta. Uściślę, że to 90 dni nie od wydania postanowienia o wygaszenia mandatu, ale od formalnego wystąpienia prezydenta o zrzeczenie się mandatu.

- Od jakiego momentu kandydaci do objęcia tej funkcji mogą formalnie zgłaszać swój akces? I kiedy można legalnie rozpocząć kampanię wyborczą?

- Kampania wyborcza może się rozpocząć dopiero wtedy, kiedy zostanie opublikowane rozporządzenie rady ministrów o organizacji wyborów. Dopiero od tego momentu można mówić o tym właściwym procesie wyborczym: komisarze wyborcze będą mogli rejestrować komitety wyborcze, które będą wskazywać swoich kandydatów. I zarejestrowanie komitetów daje możliwość rozpoczęcia prowadzenia kampanii wyborczej.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24