Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z j. polskiego. Porady nauczycieli

Beata Terczyńska
Krystyna Baranowska
Dajemy dziś maturzystom próbne arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym wraz z modelami odpowiedzi. Jutro zadania z matematyki na obu stopniach trudności.

Arkusze próbnych matur z języka polskiego na poziomie podstawowym ułożyły polonistki Katarzyna Zalewska i Sylwia Szuba - Cyran z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Oto ich wskazówki dla młodzieży.

- Przede wszystkim radziłybyśmy maturzystom dokładnie przeanalizować temat wypracowania, który wybrali, tzn. zwrócić uwagę na czasowniki operacyjne, jakie się pojawiają w temacie i treści zawarte w nim - mówią.

Przykład: ważne jest, jeśli pojawi się w temacie np. słowo "porównaj", bo to oznacza, że uczeń musi znaleźć podobieństwa i różnice pomiędzy fragmentami, które zostały mu przedstawione.

- Nie zaczynajcie od razu pisania wypracowania na czysto - podpowiadają. - Róbcie sobie notatki przy załączonych fragmentach tekstów, wszelkie skojarzenia, spostrzeżenia. Podkreślajcie sobie ważne rzeczy, np. argumenty, epokę, kto mówi w tekście itp. To wam ułatwi pracę.

Polonistki podkreślają, by pamiętać, że teza w temacie wypracowania jest najważniejsza.

- To podstawa do napisania wypracowania, co musi być zaznaczone we wstępie, rozwinięciu i we wnioskach. Przy czym wnioski to nie własne dywagacje typu "bo ja tak uważam". Nie należy tez gdybać, np. gdyby Wokulski coś zrobił, to... Podstawą jest tekst.

Wypracowanie musi mieć minimum 250 słów, ale nie chodzi o wodolejstwo, czy streszczanie tekstów. Liczą się konkrety. Fragmenty lektur to tylko ułatwienie. Nie zastąpią znajomości książki. Braki mogą wyjść podczas pisania wypracowania. Błędy rzeczowe dyskredytują pracę.

Nauczycielki widzą, że młodzież nie przepada za poetyckim językiem romantyzmu, a epoka ta bardzo często zdarza się na maturze. Podobnie, jak pozytywizm. W przypadku tej epoki młodzież odstraszają grube lektury. Problemem jest też analiza wierszy. Tymczasem poezja ostatnio pojawia się na maturze w wypracowaniach.

Przy rozwiązywaniu zadań testowych podstawą jest dokładne czytanie poleceń, akapit po akapicie. Warto powtórzyć wiadomości z nauki o języku, np. funkcje wypowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24