MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowe centrum Politechniki Rzeszowskiej

Beata Terczyńska
Cały dach centrum Politechniki Rzeszowskiej przypominający kroplę, powleczony nowoczesną blachą w kolorze patyny, będzie gotowy za dwa miesiące.

Pisaliśmy już o powstającym budynku politechniki przy ul. Powstańców Warszawy. Centrum będzie nowoczesne pod względem architektonicznym. Wzrok najbardziej ma przykuwać nierównomierna kopuła dachu nad aulą. Jednym przypomina kroplę, innym beret, a jeszcze innym kapelusz grzyba.

Wczoraj został zamontowany główny element konstrukcyjny tego dachu.

- Montujemy stalowy dźwigar o rozpiętości 27 metrów, ważący aż 9 ton. Jest to nie lada problem logistyczny - mówi Bartosz Blok, z - ca inżyniera projektu z firmy Skanska. - Musieliśmy zorganizować dwa dźwigi 90 - tonowe, które byłyby w stanie podnieść dźwigar i umieścić go na dachu we właściwym miejscu.

Krzywiznę dachu utworzy zaś drewno klejone w łukowym kształcie.

- Będzie podstawą, by zamontować na nim element wykańczający i dekoracyjny, czyli blachę tytanowo - cynkową, jedną z najlepszych i najnowocześniejszych, w patynowym kolorze - dodaje Bartosz Blok.

Montaż dźwigarów z drewna klejonego potrwa ok. 3,5 tygodnia. Jechały one aż z okolic Torunia, dwa dni, tylko nocami. Wiozły je 3 samochody. Transport wymagał specjalnego zezwolenia, ponieważ elementy były szerokie na ok. 5 m i długie na ok. 26.

Cały dach będzie gotowy za ok. 2 miesiące. Finał wszystkich prac planowany jest na 30 września przyszłego roku.

Przypomnijmy, budynek będzie zwracał uwagę konstrukcją z połączonych brył. W największej, 4 - kondygnacyjnej, zaplanowana jest część administracyjna - rektorat. W dwóch niższych, 2 - piętrowych: biblioteka naukowo - techniczna oraz część wykładowa z aulą na 500 miejsc. Na parterze powstaną m.in. laboratoria komputerowe, naukowo - badawcze urządzeń awioniki, specjalistyczna sala wykładowa fizyki z salą do pokazów zjawisk fizycznych.

Centrum ozdobią przeszkolone strukturalne fasady aluminiowe i płytki ceramiczne w kolorze podobnym do naturalnego kamienia - piaskowca lub granitu. Części budynku połączy przeszklony pasaż. Zaplanowano tu także podziemny parking. Do centrum dojedziemy z trzech stron: od ul. Powstańców Warszawy, Emilii Plater oraz drogą wewnętrzną uczelni.

Koszt budowy to ponad 83 mln zł.

Centrum w liczbach:
ok. 16 tys. m kw. - powierzchnia
4244 m kw. - biblioteka
2832 m kw. - rektorat
4706 m kw. - część dydaktyczna
100 - miejsc parkingowych przed budynkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24