MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popatrz w oczy maluchowi

Grażyna Woźniak
Zaburzenia widzenia należy zawsze skonsultować ze specjalistą.
Zaburzenia widzenia należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Krzysztof Łokaj
Nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm, to najczęstsze wady wzroku stwierdzane u dzieci. Warto, jeszcze przed pójściem malucha do szkoły, pomaszerować z nim do gabinetu okulisty.

Pocieranie oczu, niechęć do zabawy czy nauki, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami mogą sygnalizować kłopoty ze wzrokiem. W porę podjęte leczenie, to szansa na całkowite wyleczenie.

Lekarz okulista nie leczy wad wzroku, lecz je koryguje. Dziecku przepisuje się stosowne szkła okularowe. Rodzice powinni zadbać, by maluch nosił je stale. W przeciwnym razie konsekwencje mogą okazać się groźne w skutkach. Może, bowiem dojść do zeza i niedowidzenia.

Możliwości wyleczenia niedowidzenia są różne i zależne od wieku, w którym zostało wykryte. Największe szansę na poprawę ostrości wzroku maja 3-6- latkowie. Wówczas terapia jest prosta, tania i skuteczna. Wystarczy jedynie, według odpowiedniego schematu, zasłaniać zdrowe oko. Wówczas poprawa tego słabego następuje szybko

Podstawowe badania okulistyczne to m.in. ostrość wzroku w dal i z bliska, przestrzenne widzenie, określenie wady wzroku, w tym astygmatyzmu, wykrywanie zeza lub innych nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku Powinny być nimi objęte dzieciaki w okresie przedszkolnym (4, 5 i 6 -latki).
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24