Wielka Brytania: Brexit oficjalnie rozpocznie się 29 marca

  Wielka Brytania: Brexit oficjalnie rozpocznie się 29 marca

  Aleksandra Gersza (AIP)/EBS/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Theresa May

  Theresa May ©AFP/EAST NEWS

  Premier Wielkiej Brytanii ogłosiła oficjalną datę uruchomienia art. 50 Traktatu Lizbońskiego, który będzie startem Brexitu. Stanie się to już 29 marca. Rozpoczną się wtedy negocjacje dotyczące wyjścia Wysp z Unii Europejskiej.
  Theresa May

  Theresa May ©AFP/EAST NEWS


  EBS/X-News

  Oficjalne oświadczenie wystosowało w poniedziałek biuro brytyjskiej premier przy ulicy Downing Street 10 w Londynie. Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego zostanie uruchomiony w środę za tydzień, o czym ambasador Wielkiej Brytanii Tim Barrow poinformował już przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.


  BBC podaje, że Theresa May prawdopodobnie wygłosi tuż po rozpoczęciu procesu Brexitu 29 marca krótkie oświadczenie w brytyjskiej Izbie Gmin. Już w zeszłym roku premier Wielkiej Brytanii zapowiadała, że zamierza uruchomić artykuł pod koniec marca. Dwa tygodnie temu zgodę na to wyraził parlament w Londynie.

  CZYTAJ TAKŻE: USA: Donald Trump spotkał się Theresą May. O czym rozmawiali?

  Downing Street ogłosiło również w poniedziałek, że premier May wyśle do 27 pozostałych członków Unii Europejskiej oficjalne listy, w których wyrazi nadzieję, że negocjacje rozpoczną się jak najszybciej. Po uruchomieniu art. 50 brytyjski rząd oczekuje, że kraje członkowskie zareagują w ciągu 48 godzin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oficjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinno mieć miejsce w marcu 2019 r.

  O Brexicie zadecydowało 51,9 proc. Brytyjczyków w referendum, które miało miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Przeciwko wyjściu ze Wspólnoty było 48, 1 proc. ludzi.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo