MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska oblegana przez chętnych na studia

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Politechnika Rzeszowska zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne. W zbliżającym się roku akademickim nauki pobierać tu będą nie tylko mieszkańcy regionu, ale nawet z egzotycznych stron świata.

Uczelnia kształci na 30 kierunkach z wykładowym językiem polskim i na 7 po angielsku, co czyni ją atrakcyjną także dla obcokrajowców. Najmłodszym kierunkiem jest elektromobilność, który został wprowadzony w ubiegłym roku. Wykształcenie politechniczne coraz bardziej cenione jest przez pracodawców, stąd popularność PRz wśród absolwentów szkół ponadpodstawowych. Z danych uczelni wynika, że – w zależności od kierunku studiów – pracodawcy potrzebują 4 – 10 razy więcej pracowników, niż jest w stanie rocznie wykształcić.

Wśród najpopularniejszych dla udanych maturzystów znalazły się automatyka i robotyka, informatyka, geodezja i planowanie przestrzenne, logistyka, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie. O jedno miejsce na tych kierunkach ubiegało się pięć osób. Z kolei 3 - 4 osoby walczyły o każde miejsce studiów stacjonarnych I stopnia na kierunkach lotnictwo i kosmonautyka, architektura, mechatronika, inżynieria i analiza danych, mechanika i budowa maszyn, matematyka oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Przyszli studenci uczelni, to nie tylko mieszkańcy Podkarpacia. W Rzeszowie chce studiować ok. 700 młodych ludzi z woj. lubelskiego, 400 z małopolskiego, 200 ze świętokrzyskiego, a z odleglejszych części kraju: 40 z pomorskiego, 30 z wielkopolskiego i 10 z zachodniopomorskiego.

Z Europy Politechnika Rzeszowska ma kandydatów na studia m.in. z Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Niemiec, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. I z innych kontynentów też, bo nauki chce tu pobierać młodzi ludzie z Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Egiptu, Etiopii, Filipin, Jemenu, Maroka, Peru, Polinezji Francuskiej, Portoryko, RPA czy Wietnamu.

Jesienią w politechnice rozpocznie edukację 2970 studentów stacjonarnych na poziomie inżynieryjnym i licencjacki oraz 1560 studentów, ubiegających się o tytuł magistra. Nieco mniejsza liczba studiować będzie niestacjonarnie: 840 na poziomie inżynierskim, a 750 powalczy o dyplom magistra.

- W przyszłym roku prawdopodobnie będziemy prowadzić rekrutację na dodatkowe aż 5-6 nowych kierunków studiów – zapowiada Damian Gębarowski, rzecznik uczelni. - Obecnie są prowadzone zaawansowane prace w celu przygotowania tych kierunków, w tym szerokie konsultacje z otoczeniem gospodarczym i formalizowanie kwestii prawno-administracyjnych, które są niezbędne w takich przypadkach.

Po 22 lipca kandydaci dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do studiów, będzie można też poznać listę rezerwową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24