Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie. Nowe dane z rynku pracy, bezrobocie jest niższe, ale dlaczego bez pracy jest dużo osób młodych i po zawodówkach

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Według najnowszych danych statystycznych, na koniec listopada 2022 r. największą grupę wiekową wśród bezrobotnych, zarejestrowanych w podkarpackich urzędach pracy, stanowili ludzie młodzi. Najwięcej bezrobotnych w regionie posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe. Nie mogą czy nie chcą podjąć pracy?

W urzędach pracy na Podkarpaciu w listopadzie 2022 r. zarejestrowanych było ogółem 68 tys. bezrobotnych. Największą grupę stanowiły osoby w wieku 25-34 lata - 18,3 tys. Jeżeli dodać do tego bezrobotnych w wieku 18-24 lata (9,2 tys.), to młodzi bezrobotni do 34 lat stanowili 40,3 proc. wszystkich bezrobotnych - czytamy w najnowszym komunikacie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Na koniec listopada 2022 roku, w porównaniu z końcem listopada 2021 roku, ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie podkarpackim zmniejszyła się o 8,7 tys. osób. Zmniejszyła się liczba bezrobotnych we wszystkich grupach wiekowych oraz na wszystkich poziomach wykształcenia. Na wsi liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 5,1 tys. osób tj. o 10,7 proc..

Podkarpackie. Nowe dane z rynku pracy, bezrobocie jest niższe, ale dlaczego bez pracy jest dużo osób młodych i po zawodówkach
Dariusz Szwed

Młody, ale bez pracy

Analiza tych danych rodzi pytanie, dlaczego aż czterech spośród dziesięciu bezrobotnych to ludzie młodzi? Specjaliści wyjaśniają, że sytuacja na naszym rynku pracy szybko się zmienia.

- Przykładowo, w okresie od stycznia do października 2022 roku w podkarpackich powiatowych urzędach pracy zarejestrowało się ponad 33 tysiące osób do 30. roku życia. Spośród nich około 20 tysięcy, a więc blisko dwie trzecie, podjęło już pracę - wyjaśnia Krzysztof Powrózek, kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Fakt, że młodzież szybko znajduje zatrudnienie, pomocne okazuje się tzw. zatrudnienie subsydiowane. - W 2022 roku na różne formy wsparcia osób młodych podkarpackie powiatowe urzędy pracy wydały ponad 130 mln zł. W wyniku tego pracę podjęły 12 143 osoby - wylicza kierownik Krzysztof Powrózek.

Problemów z bezrobociem jest znacznie więcej

Część z tych problemów daje się łatwo rozwiązywać, a część niestety nie.

- Osoby, które się u nas rejestrują jako bezrobotne, ale które naprawdę poszukują pracy i chcą pracować, dosyć szybko znajdują zatrudnienie. Nawet, jeśli nie mają wymaganych przez pracodawców kwalifikacji, to organizujemy dla nich efektywne kursy i szkolenia, dzięki którym dosyć szybko znajdują pracę - tłumaczy Jacek Górak, p.o. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Ukończyli zawodówkę, ale pracy nie mają

Na Podkarpaciu wśród zarejestrowanych pod koniec ub. roku najwięcej bezrobotnych - 18 700 osób - miało wykształcenie zasadnicze zawodowe.

- Osoby z takim wykształceniem stanowią wysoki odsetek osób bezrobotnych, na co ma wpływ niedopasowanie kształcenia zawodowego do zmieniającego się rynku pracy - mówi Krzysztof Powrózek, kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej WUP w Rzeszowie.

- Jest to widoczne w przypadku tych podkarpackich firm, które stosują nowoczesne technologie produkcji. Przykładem są liczne nabory organizowane przez firmy branży lotniczej, borykające się z brakiem wykwalifikowanej kadry. Dlatego konieczne jest dalsze, przemyślane inwestowanie w rozwój podkarpackiego szkolnictwa zawodowego i branżowego - dodaje.

Problemem podkarpackiego rynku pracy jest tzw. bezrobocie długotrwałe, występujące w powiatach z przewagą osób zamieszkałych na obszarach wiejskich. Stanowią one teraz ok. 60 proc. bezrobotnych w regionie.

Nowa praca, nowe wymogi

- Najczęściej osoby długotrwale bezrobotne, które zdobyły zawód wiele lat temu, teraz nie chcą się przekwalifikować, ani podnosić swoich umiejętności. A jest to niezbędne ponieważ zmieniły się technologie, maszyny i materiały. W powszechnym użyciu są komputery. Także obrabiarki do metali czy wtryskarki do tworzyw są sterowane numerycznie i chcąc pracować, to obsługi tych maszyn trzeba się nauczyć – przekonuje Jacek Górak, dyr. PUP w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24