Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpaccy konserwatorzy odznaczeni przez ministra Piotra Glińskiego [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Ewa Leniart podziękowała odznaczonym za ich pracę na rzecz  podkarpackiego dziedzictwa kulturowego.
Ewa Leniart podziękowała odznaczonym za ich pracę na rzecz podkarpackiego dziedzictwa kulturowego. Paweł Dubiel
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nadała w poniedziałek 25 kwietnia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaki i medal osobom zasłużonym dla ochrony zabytków naszego województwa.

Wojewoda podkreśliła, że praca naszych konserwatorów dzieł sztuki, historyków sztuki, architektów, naukowców oraz muzealników „nabiera szczególnej mocy i wartości” w kontekście wojny na Ukrainie, „gdzie na naszych oczach ginie wiele miast, zabytków, które wydawały się w XXI wieku być bezpieczne”.

Wojewoda podziękowała za pracę nagrodzonym specjalistom, jak i całym zespołom Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu i Delegatury w Rzeszowie.

– Ta praca sprawia, że nasze Podkarpacie rozwijając się i podążając za nowoczesnymi technologiami, za rozwojem przemysłowym i gospodarczym, nie traci tego, co jest tak ważne, tego głębokiego dziedzictwa materialnego ważnego dla nas i dla tych którzy po nas przyjdą. Bo tak naprawdę wiele rzeczy, o ogromnym przekazie historycznym, stanowi wartość, która niewątpliwie kształtuje naszą świadomość, wiedzę i stosunek do całego otoczenia – powiedziała pani wojewoda. Odznaczenia odbierali sami nagrodzeni i osoby w ich imieniu.

Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został Alojzy Cabała za ogromny wkład w popularyzację sztuki sakralnej w kontekście lokalnej sztuki cerkiewnej. Jako były wojewódzki konserwator zabytków w Krośnie z pełną determinacją wpisał do rejestru zabytków kilkaset obiektów i zabytków ruchomych dawnego województwa krośnieńskiego.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” odebrali:

  • Barbara Łyżka za wzorową pracę w strukturach służb konserwatorskich z długoletnim stażem zawodowym. Barbara Łyżka jest specjalistką od raportów o stanie zachowania zespołów dworsko-parkowych byłego województwa rzeszowskiego, która z zaangażowaniem prowadziła sprawy związane z ochroną zabytków nieruchomych powiatu dębickiego Była członkiem Rady ds. parku Muzeum - Zamku w Łańcucie.
  • Marta Wajdowicz za wieloletnią pracę na rzecz ochrony zabytków jako kierownik Biura Dokumentacji Zabytków w latach 1970-1992 i zastępca kierownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Rzeszowie. W trakcie pracy zawodowej wpisała do rejestru zabytków około 1000 zabytków ruchomych i nieruchomych. Prowadziła sprawy dotyczące prac remontowych przy zabytkach nieruchomych, wywozu dzieł sztuki, ewidencji pojazdów. Autorka wielu publikacji i redaktor czterech tomów Teki Konserwatorskiej. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki oddziału rzeszowskiego, Mentorka dla młodszej kadry służb konserwatorskich, wzór sumienności, cierpliwości i merytorycznej dociekliwości.

Złotą odznakę „Za opiekę n ad zabytkami” zostali odznaczeni:

  • Antoni Bosak za wieloletnią pracę w służbach konserwatorskich, w tym jako kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Krośnie w latach 1999-2015. Autor licznych opracowań inwentaryzacyjnych oraz publikacji z zakresu ochrony zabytków, Zaangażowany społecznie w działania na rzecz konserwacji, ochrony i opieki nad zabytkami.
  • Barbara Łosowsa-Dudek za wieloletni staż pracy i wyjątkowe zaangażowanie w pełnione obowiązki związane z ochroną zabytków m.in. WUOZ delegatura Krosno, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków czy Muzeum Okręgowe w Krośnie. Barbara Łosowsa-Dudek jest autorką tekstów o pracach konserwatorskich prowadzonych w obiektach zabytkowych na terenie krośnieńskim. Ekspertka od trudnych i skomplikowanych procedur wpisu do rejestru zabytków obiektów architektonicznych.
  • Piotr Michalski za dokumentację fotograficzną oraz zdjęcia artystyczne przemyskich zabytków. Wielokrotnie jego prace były prezentowane na dedykowanych wystawach i pokazach multimedialnych. Od lat współpracuje z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Przemyślu, wzbogacając zasóbmateriałami dokumentującymi historię przemyskich ulic, budynków, detali architektonicznych i technicznych oraz infrastruktury technicznej, drogowej i kolejowej. Jako przewodnik posiada ogromną wiedzę na temat historii i zabytków miasta, jest pasjonatem lokalnego dziedzictwa kulturowego.
  • Ewa Sosnowska za ponad 20-letnią pracę w służbach konserwatorskich jako doskonały i doświadczony archeolog – badacz. Prowadziła i nadzorowała krajowe i zagraniczne projekty badawcze m.in. w obszarze powstających autostrad. Znawca historii archeologii i historii miasta i okolic Przemyśla. Autorka wielu publikacji z zakresu ochrony zabytków archeologicznych.
  • Wiesława Wlazło za 30-letni staż pracy w Urzędzie Ochrony Zabytków. Odznaczona jest osobą zaangażowaną, dokładną i sumienną w sprawy z zakresu dokumentacji i rejestru zabytków. Odpowiedzialna za zbiór biblioteczny, zasób dokumentacyjny i archiwalny WUOZ. Pasjonatka, która swoją wiedzę i doświadczenie chętnie przekazuje młodszym pokoleniom. Autorka publikacji z zakresu ochrony zabytków woj. podkarpackiego.

Srebrną odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” zostali odznaczeni:

  • Wanda Lichacz za staranną pracę na stanowisku głównej księgowej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu. Wanda Lichacz jest pracowitą, dokładną i zaangażowaną osobą w zadania związane z budżetem, weryfikacją umów, dotacjami oraz finansami urzędu. Przez 12 lat pracy rozliczyła blisko 3 600 umów dotacyjnych przy jednoczesnym fachowym i miłym kontakcie z beneficjentami. Lubiana, skrupulatna i zawsze oddana w działania mające na celu opiekę i ochronę nad zabytkami.
  • Dr n. med. Krzysztof Szuber za osobiste zaangażowanie w prowadzenie prac remontowo – konserwatorskich przy Letnim Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie. Pełniąc funkcję Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie podjął decyzję o zakupie i działaniach zmierzających do ratowania niszczejącego zabytku jak również zadbał o to, by w możliwie szerokim zakresie przywrócić dawne wnętrza barokowego pałacu.
  • Beata Zeman za długoletnią pracę w instytucjach związanych z ochroną zabytków. Otwarta na właścicieli, zarządców i opiekunów zabytków, umiejąca prowadzić dialog, który prowadzi do uratowania zabytku. W pracy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, delegaturze w Krośnie zawsze wykazuje się zaangażowaniem i inicjatywą w sprawach ochrony zasobu zabytkowego regionu.

Odznaczenia zostały nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Beaty Kot.

Uroczystość odbyła się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w tydzień po obchodzonym 18 kwietnia na całym świecie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Uroczystość ubarwiła grupa rekonstrukcyjna "Damy i Huzary" z Przemyśla.

Ewa Leniart podziękowała odznaczonym za ich pracę na rzecz  podkarpackiego dziedzictwa kulturowego.

Podkarpaccy konserwatorzy odznaczeni przez ministra Piotra ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24