Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas pandemii coraz więcej osób szuka ratunku w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Powiatowego w Nowej Dębie
Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Powiatowego w Nowej Dębie
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie i pogorszyła samopoczucie. Zamiast cierpieć w domu coraz więcej osób szuka fachowej pomocy. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego mogą ją znaleźć w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. Specjaliści mówią, że z kilku tygodniowo do kilkunastu dziennie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przyjęć w placówce.

Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie od 1 października 2018 roku i podobnie jak 30 innych centrów w Polsce powstało w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Z jego pomocy mogą korzystać mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego. Centrum składa się z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego.

Całością zawiaduje Punkt Zgłoszeniowo - Koordynacyjny. Pracujący w nim koordynatorzy opieki decydują jakiej pomocy trzeba udzielić potrzebującym. Czasem trzeba podejmować szybką decyzję o skierowaniu na oddział, innym razem wystarczy leczenie ambulatoryjne, albo pomoc psychologiczna lub socjalna.

Na pomoc nie trzeba czekać dłużej niż 72 godziny, ale co najważniejsze, leczenie przeniosło się w głównej mierze do miejsca zamieszkania pacjenta. Pomocą objęte są też rodziny chorych. To dla nich wszystkich, dla chorych i ich bliskich, przy Punkcie Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w każdy dzień powszedni od godziny 8 do 18 działa telefon 888 - 289 - 431. A ten dzwoni coraz częściej, bo też coraz więcej osób decyduje się na kontakt ze specjalistą.

Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie przyznaje, że wiele osób odczuwa przerażenie z powodu pandemii, która odebrała im pracę, zmusiła do zamknięcia w domach czasem całych rodzin, co często staje się powodem różnego rodzaju tragedii.

Ale co najważniejsze, kiedy pojawia się problem, pacjent lub ktoś z jego rodziny nie musi przychodzić do centrum osobiście. Na początek wystarczy telefon, bo w punkcie mamy dyżury psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych. Jeżeli sprawa może poczekać umawiamy pacjenta do poradni, do lekarzy, czy psychologa. Ale jeśli trzeba działać pomagamy od razu - podkreśla Dorota Bielecka.

Jak podkreśla psychiatra i kierownik centrum dr Marek Gronkowski, najważniejsze jest to, by nie czekać do ostatniej chwili, kiedy symptomy choroby mogą stać się niebezpieczne. Czasem o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi powiedzą nam choćby bezsenność, czy objawy agresji u osób dotychczas spokojnych i łagodnych.

Wystarczy, że u osób które nie miały nigdy kłopotów z zasypianiem pojawi się bezsenność, albo pojawią się objawy rozdrażnienia, czy lęku. Zaburzenia depresyjne, dotyczą około 35 procent populacji. Każda zwłoka w udzieleniu pomocy może mieć fatalne skutki w niezbyt odległym czasie.

Chociaż dla pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego priorytetem jest tak zwane leczenie środowiskowe, w razie potrzeby pacjenci mogą korzystać także z oddziału psychiatrycznego.

Kiedy pacjent trafia na oddział, staramy się by był na nim jak najkrócej, a kiedy wychodzi ze szpitala zostaje mu przydzielony koordynator opieki, który nadzoruje dalsze leczenia pacjenta, oczywiście za jego zgodą - mówi doktor Gronkowski.

Potrzebujesz pomocy? Znajdziesz ją tutaj

Nowa Dęba:

  • Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny , ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 888 289 431, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 148.

Kolbuszowa

  • Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podczas pandemii coraz więcej osób szuka ratunku w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24