Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał plebiscytu KGW odbędzie się w gminie Komańcza. Wójt zaprasza!

Ula Sobol
Już dziś zapraszamy na Piknik Kół Gospodyń z Podkarpacia - zachęca Stanisław Bielawka, wójt gminy Komańcza
Już dziś zapraszamy na Piknik Kół Gospodyń z Podkarpacia - zachęca Stanisław Bielawka, wójt gminy Komańcza Archiwum gminy
Gmina Komańcza zaprasza na Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Podkarpacia, który odbędzie się już 30 lipca, w niedzielę, godz. 14 w Ośrodku Kultury w Szczawnem. - To dla nas wielki zaszczyt i duże wyróżnienie, że będziemy gościć laureatów oraz wszystkich uczestników plebiscytu organizowanego przez Gazetę Codzienną Nowiny - podkreśla Stanisław Bielawka, wójt gminy.

- Piknik to głównie zasługa naszego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne i Kulaszne, które jest głównym inicjatorem i organizatorem. To dla nas ogromna radość, że to właśnie w naszej gminie będziemy świętować zwycięstwo laureatów plebiscytu. Dzięki tej imprezie będziemy również promować naszą gminę. Już dziś zapraszam na piknik - dodaje Stanisław Bielawka, wójt gminy.

Atrakcyjna i kreatywna gmina

Gmina Komańcza leży w południowej części województwa podkarpackiego, na styku Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Tę malowniczą krainę wyznaczają doliny Osławy i Wisłoka.

Turysta znajdzie tu spokój i ciszę, ogromne tereny, po których można podróżować pieszo, rowerem, konno lub traperskim wozem, urokliwe doliny dawnych, nieistniejących już wsi, przez które prowadzą stare torowiska Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Na rzadziej uczęszczanych szlakach w masywie Kamienia i Chryszczatej można podziwiać niezwykle bogaty świat roślin i zwierząt, charakterystyczny dla Karpat Wschodnich.

Niedaleko malowniczego przełomu Osławy znajdują się Jeziorka Duszatyńskie, dziś najczęściej odwiedzany rezerwat w Bieszczadach.

Materialnym śladem kultury łemkowskiej jest sześć XIX-wiecznych cerkwi, stare chyże łemkowskie, niezliczona liczba krzyży i kapliczek przydrożnych. Zachowały się tutaj także ślady kultury żydowskiej i cygańskiej.

W Woli Michowej znajduje się kirkut pamiętający czasy świetności tego dawnego miasteczka. Natomiast u Darii Boiwki w Komańczy, w rodzinnej izbie pamięci, można podziwiać autentyczne stroje łemkowskie, krywulki, ikony wykonane haftem krzyżykowym.

To w komanieckim Klasztorze Sióstr Nazaretanek prymas Stefan Wyszyński napisał podczas internowania Śluby Jasnogórskie.

Prężnie działają stowarzyszenia i koło gospodyń

W gminie Komańcza działa kilkanaście stowarzyszeń. Wśród najaktywniejszych należy wymienić m.in. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne i Kulaszne (prezes Robert Piechocki), Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy WILK (prezes Piotr Sztukowski), Stowarzyszenie 50+ (prezes Hanna Bełżecka), Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne ŻBIK - Komańcza (prezes Arkadiusz Krzesiński), Stowarzyszenie Wspólnie dla Turzańska (prezes Andrzej Perun).

- Stowarzyszeń na terenie gminy jest sporo, ale Koło Gospodyń Wiejskich jest tylko jedno - podkreśla wójt gminy Komańcza. - W pracę w kole i w stowarzyszeniach angażują się osoby w średnim wieku, chociaż widzę, że coraz więcej osób młodszych również wyraża zainteresowanie. Dzięki pracy i aktywności tych wszystkich ludzi działających w kole i stowarzyszeniach jest wiele ciekawych inicjatyw wyciągających ludzi z domu. Stowarzyszenia przygotowują projekty nie tylko dla starszych osób, ale również młodych ludzi, którzy m.in. uprawiają sport. W gminie działa Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne „Żbik-Komańcza”, które promuje chociażby kolarstwo górskie i biegi.

„Dawno temu zebrało się kilku zapaleńców i postanowili rozpropagować kolarstwo MTB w naszym regionie. Efektem lat niestrudzonej działalności było ukształtowanie się w naszym regionie grupy kolarzy amatorów MTB, którzy startując w imprezach organizowanych w całym kraju oraz za granicą, zajmują czołowe miejsca. Nikt nie spodziewał się, że osiągniemy takie sukcesy. Przy wspólnym wsparciu dążymy cały czas do zwiększania atrakcyjności i różnorodności naszych imprez. Zwieńczeniem naszych działań jest rozpoczęcie działalności jako Stowarzyszenie Sportowo - Rekreacyjne „Żbik-Komańcza” - czytamy na stronie stowarzyszenia.

W gminie prężnie działają Ochotnicze Straże Pożarne. Chętnie współpracują z pozostałymi stowarzyszeniami, które kultywują tradycję regionu, podtrzymują zwyczaje oraz z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w życiu kulturalnym.

Gmina Komańcza przyciąga turystów

W ostatnich latach w gminie Komańcza powstało kilkaset miejsc noclegowych skupionych w gospodarstwach
agroturystycznych i ośrodkach rekreacyjno-turystycznych.

Więcej informacji o gminie Komańcza można znaleźć na www.komancza.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24