Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Para drapieżnych ptaków założyła gniazdo na budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

OPRAC.: BT/mat. UR
Uniwersytet Rzeszowski/FB
W ostatnich dniach na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego zespół ornitologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego zaobserwował niezwykłe zjawisko przyrody, które przyciągnęło uwagę zarówno badaczy, jak i entuzjastów natury. Ornitolodzy z Instytutu Biologii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaobserwowali parę pustułek, uważanych za jedne z najbardziej majestatycznych ptaków drapieżnych, które zdecydowały się założyć swoje gniazdo na jednym z budynków uczelni.

- Pustułki, znane ze swojej zdolności do gniazdowania w różnorodnych środowiskach, często wybierają stare gniazda innych ptaków, szczególnie krukowatych, które znajdują się w gąszczach drzew lub na obrzeżach leśnych ostępów, otaczających pola, łąki i pastwiska. Jednak w tym przypadku ptaki zaskoczyły wszystkich, wybierając niezwykłe miejsce - okno biblioteki stało się dla nich przytulnym schronieniem, gdzie mogą wychowywać swoje potomstwo - czytamy na facebooku Uniwersytetu Rzeszowskiego. - To, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej fascynującym, to fakt, że samica pustułki złożyła pięć jaj, które pilnie wysiadywała przez okres 28 dni. W tym czasie samiec dostarczał pokarm. Wreszcie, po długim oczekiwaniu, nadszedł ten wyczekiwany moment - pięć piskląt wykluło się z jaj. Samica, troskliwie otaczając je skrzydłami, chroniła je zarówno przed upalnym słońcem, jak i wiatrem.

Naukowcy z UR zwracają uwagę, że w rodzinnym życiu drapieżników nie zabrakło zagrożeń.

- Zagrożeniem okazały się sroki i wrony, które próbowały zaatakować gniazdo. W międzyczasie samiec polował w odległych miejscach na różne gryzonie i regularnie przynosił zdobycz swojej rodzinie. Wśród ofiar pustułek można wymienić norniki, myszy, młode susły i szczury.

Naukowcy, którzy poświęcili wiele czasu na badanie tych fascynujących stworzeń, odkryli, że jedna para pustułek jest w stanie skutecznie chronić około 5-10 hektarów zboża przed plagą gryzoni. To niesamowite osiągnięcie, które przyczynia się do naturalnej regulacji liczebności szkodników w gospodarstwach rolnych, przynosząc korzyści rolnikom i środowisku.

Członkowie zespołu ornitologicznego Instytutu Biologii UR:

  • dr hab Ewa Węgrzyn
  • dr hab Konrad Leniowski
  • mgr Iryna Miedviedieva
  • dr Natalia Tańska, dr Czechowski.

Transmisję na żywo z życia rodziny pustułek można oglądać na You Tube

Para drapieżnych ptaków założyła gniazdo na budynku Bibliote...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24