Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otworzyłam Urząd Gminy w Wiązownicy dla mieszkańców, aby mogli pozałatwiać swoje sprawy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Maria Tabisz-Matusz, pełniąca obowiązki wójta gminy Wiązownica.
Maria Tabisz-Matusz, pełniąca obowiązki wójta gminy Wiązownica. Archiwum
Rozmowa z Marią Tabisz - Matusz, od 14 października pełniącą obowiązki wójta gminy Wiązownica.

- Pod koniec września poprzedni wójt gminy Wiązownica Marian Ryznar złożył rezygnację ze stanowiska. Powodem były względy osobiste. Od 14 października, po wyznaczeniu przez wojewodę podkarpackiego, pani pełni obowiązki wójta tej gminy. W jakim stanie zastała pani gminę?

- Natychmiast po przyjęciu nominacji od prezesa Rady Ministrów dosłownie otworzyłam urząd dla mieszkańców, aby sprawnie i kompleksowo mogli pozałatwiać sprawy urzędowe. Dokonałam kosmetycznych zmian organizacyjnych, aby w pełni wykorzystać wiedzę i potencjał urzędników. Wraz z pracownikami w urzędzie pracujemy nad przywróceniem, a nawet usprawnieniem funkcjonowania urzędu, jaki mieszkańcy znają sprzed pandemii. Drzwi do mojego gabinetu są dla wszystkich otwarte, ponieważ hołduje zasadzie, że moja i pracowników w urzędzie praca ma służyć mieszkańcom.

- Jakie są jej najważniejsze problemy?

- Gmina Wiązownica jest miejscem, gdzie następuje przyrost mieszkańców. Szczególnie obserwujemy dynamiczny przyrost relatywnie młodych osób chętnie osiedlających się na terenie gminy. Bardzo mnie to cieszy, ale z drugiej strony stawia przede mną wyzwania związane z zapewnieniem dzieciom odpowiedniej ilości żłobków i przedszkoli.

Sprawy do załatwienia w Wiązownicy. Od ręki i bardziej skomplikowane

- Jakie sprawy wymagały i wymagają pilnego załatwienia?

- Jedną z pilniejszych spraw jest praca nad projektem budżetu na rok 2022. Bardzo zależy mi, aby uchwalony budżet spełniał oczekiwania mieszkańców. Dlatego od początku objęcia stanowiska spotykam się z wieloma grupami społecznymi. Mieszkańcami poprzez spotkania wiejskie, strażakami OSP, kołami gospodyń wiejskich, klubami sportowymi, przedsiębiorcami. Mieszkańcy informuję mnie, jakie mają potrzeby w danej miejscowości, czy ulicy. Czasem chodzi o proste sprawy, na które staram się reagować natychmiast, a czasem bardziej zawile i czasochłonne problemy, wymagające uzgodnień z trzecią stroną.

- Jakiś przykład takiej bardziej złożonej sprawy...

- Mieszkańcy Wiązownicy Dolnej poprosili mnie, aby autobusy PKS przejeżdżały przez ich ulice, aby dzieci nie musiały iść ponad kilometr no najbliższego przestanku. W tym przypadku, dzięki mojej interwencji i uprzejmości dyrekcji PKS, od 1 grudnia zostanie zmieniona trasa autobusów, uwzględniająca oczekiwania mieszkańców.
Jedną z pierwszych, podjętych przez mnie decyzji było dążenie do tego, aby otworzone były dodatkowe oddziały przedszkolnego po przedszkolach unijnych.

Dawne spory w gminie i przyszłość słynnego ośrodka turystyczno-rekreacyjnego w Radawie

- Jeszcze do niedawna gmina Wiązownica słynęła w regionie ze względu na ostry podział na dwie duże grupy. Pewnie też, jak zawsze w takich sytuacjach, część mieszkańców nie opowiadała się po żadnej ze stron. Jak to obecnie wygląda?

- Zapewniam, że teraz pełniąc funkcję wójta gminy Wiązownica, staram się łączyć wszystkie siły, które sprzyjają interesom mieszkańców gminy. Nie jest tajemnicą, że jednym z ważnych czynników pozyskiwania zewnętrznych środków na realizację programów, jest przychylność i zrozumienie władz samorządowych.

- Co ze słynnym ośrodkiem turystycznym w Radawie? Czy będzie priorytetem dla gminy? Czy jest szansa, aby funkcjonował w sezonie w 2022 roku, czy jednak jest to już zamknięta sprawa?

- Radawa jest perełką gminy Wiązownica. Dzięki niej gmina jest rozpoznawalna nie tylko w powiecie, województwie, ale w całym kraju. Otwarcie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie jest zatem sprawą priorytetową. Pierwszy krok ku otwarciu kąpieliska w sezonie 2022 jest za nami . Kilka dni temu została przeprowadzona wizja terenowa jazu piętrzącego na rzece Lubaczówka. Chodziło o ocenę stanu faktyczny urządzeń, służących do zapewnienia funkcjonowania kąpieliska. Taka ocena była konieczna do podjęcia decyzji udzielającej pozwolenie wodnoprawne na pobór i zwrot wody powierzchniowych na cele rekreacyjne. Zostały już także przeprowadzone rozmowy dotyczące koniecznych do przeprowadzenia prac remontowych na jazie. Roboty zostaną przeprowadzone po przygotowaniu inwestycji, w tym między innymi uzyskaniu decyzji administracyjnych. Wszystko jest zatem na dobrej drodze, aby GOWiR w przyszłym roku tętnił życiem.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto