Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 września dzieci i seniorzy otrzymają darmowe leki. Zmiany są też w receptach [WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Jest już lista darmowych leków dla dzieci (ponad 2800 produktów) i seniorów 65 plus (ponad 3,8 tys.). Od 1 września są dostępne dla wszystkich uprawnionych.

- Od 1 września rozszerzony zostaje program „Leki 75+”. Obecnie korzystają z niego osoby, które skończyły 75. rok życia, a nowe rozwiązanie to bezpłatne leki na receptę również dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia - mówił w czwartek Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Przypominamy, że program „Leki 75+” rząd wprowadził 1 września 2016 r. i od tego czasu seniorzy oszczędzają na lekach. Teraz program trafi do większej liczby Polek i Polaków. - Od momentu wejścia w życie nowego programu, skorzysta z niego 5 mln osób powyżej 65. roku życia oraz 7 mln dzieci i młodzieży do 18. roku życia - zaznacza rzecznik. - To, z dotychczas uprawnionymi, daje łącznie 16 mln Polaków, którzy będą korzystać z bezpłatnych leków.

Dr n. farm. Lucyna Samborska, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie podkreśla, że wykaz bezpłatnych leków obejmuje ponad 2,8 tys. produktów leczniczych dla dzieci i przeszło 3,8 tys. dla seniorów.

Czy aby skorzystać z programu, wystarczy tylko otrzymać receptę na lek, który będzie znajdował się na liście bezpłatnych?

- Pacjent może otrzymać lek z wykazu bezpłatnie, jeśli jest ubezpieczony i zostaną spełnione wymogi odnośnie wieku pacjenta. Musi on zostać zweryfikowany np. poprzez numer PESEL. Natomiast najważniejsze to jest to, że lekarz musi zdiagnozować u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku - zaznacza wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie.

I dodaje, że nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka, którzy są uprawnieni do przepisywania bezpłatnych leków. Na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz wpisuje „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

W grupie produktów leczniczych dla seniorów 65 plus znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.

W grupie produktów leczniczych dla dzieci znalazły się m.in. leki antyhistaminowe, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, urologiczne i szczepionki.

Pełną listę leków objętych refundacją dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24