MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna biblioteka w zabytkowych wnętrzach [WIDEO]

Norbert Ziętal
Reprezentacyjną salę balową dawnego klubu oficerskiego (na fot) władze Przemyśla chcą wykorzystywać m.in. do ceremonii udzielania ślubów. Po wojnie mieściło się tutaj kino.
Reprezentacyjną salę balową dawnego klubu oficerskiego (na fot) władze Przemyśla chcą wykorzystywać m.in. do ceremonii udzielania ślubów. Po wojnie mieściło się tutaj kino. Norbert Ziętal
Ponad 10 mln złotych kosztowała modernizacja i rozbudowa powojskowego kompleksu przy ul. Grodzkiej. Zostanie tutaj przeniesiona Przemyska Biblioteka Publiczna. Być może znajdzie się również... sala ślubów.

- Ten budynek, bez przeznaczenia, z ograniczonymi funkcjami, do niedawna straszył swoim wyglądem. Dzisiaj, po pełnej rewitalizacji, nabiera kształtu obiektu użyteczności publicznej, który przede wszystkim będzie pełnił funkcje biblioteki. Jednak bardzo zależy nam na wielorakości funkcji, instytucji i różnych działań w tym miejscu - mówi Robert Choma, prezydent Przemyśla.

Kompleks trafił do miasta w wyniku "transakcji wiązanej". Do niedawna należał do wojska, mieścił się w nim klub garnizonowy, m.in. z restauracją i kinem "Kosmos".

W 2010 r. miasto otrzymało na własność budynki od Ministerstwa Obrony Narodowej, w zamian za przekazanie na skarb państwa gmachu Domu Narodowego. To była jedyna możliwość, aby miasto, nie tracąc swojego majątku, mogło, poprzez skarb państwa, zwrócić Dom Narodowy społeczności ukraińskiej.

Najnowocześniejsza biblioteka w regionie

Zdecydowano o remoncie głównego gmachu, dobudowie budynku oraz rewitalizacji Bramy Rycerskiej. Inwestycja trwała ponad półtora roku. Kosztowała 10 mln złotych, z czego ponad 6,5 mln złotych pochodzi z funduszy europejskich, blisko milion dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą robót było Jarosławskie Przedsiębiorstwo Budowlane Budexim.

Na razie budynek stoi pusty. Wkrótce zostanie do niego przeniesiona Przemyska Biblioteka Publiczna.

- Do nadania ostatecznej formy temu miejscu, czyli kompletnemu wyposażeniu, potrzeba jeszcze ok. 2 mln złotych. Chodzi o meble, bo urządzenia audiowideo już mamy. Zakładamy, że ten projekt uda się zrealizować przy wykorzystaniu pieniędzy miejskich oraz z ministerstwa kultury - twierdzi Choma.

Przeprowadzka i wyposażanie biblioteki mają się zakończyć w czerwcu. Wówczas ma to być jeden z najnowocześniejszych w regionie obiektów tego typu.

- Przeniesienie naszej instytucji będzie dość trudną operacją. Trzeba będzie
przeprowadzić 160 tys. woluminów - mówi Paweł Kozioł, dyr. PBP.

Tutaj był "parking" dla koni

Obecnie Przemyska Biblioteka Publiczna znajduje się w gmachu byłej synagogi przy ul. Słowackiego. W 2006 r. synagoga została zwrócona społeczności żydowskiej. Właścicielem budynku jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Do 2026 r. miasto ma podpisaną umowę o dzierżawę obiektu.

- Zgodnie z umową, w 2016 r. mamy prawo wypowiedzieć tę dzierżawę, z miesięcznym okresem wypowiedzenia - tłumaczy Choma

Po kilkudziesięciu latach została wyremontowana i będzie oddana do użytku Brama Rycerska z 1901 r. Wejście do niej znajduje się przy parkingu na pl. Dominikańskim, obok budynku starostwa. Brama prowadzi do właśnie wyremontowanego kompleksu.

- To ciekawy obiekt w centrum miasta, o którym mało kto wie. Np. zachowały się miejsca, które służyły do postoju dla koni, którymi oficerowie przyjeżdżali do klubu. O konieczności remontu bramy mówiło się od wielu lat. Wreszcie się udało - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Rewitalizacja kompleksu przy ul. Grodzkiej to kolejna inwestycja w kulturę w Przemyślu. W ostatnich latach na cele kulturalne zagospodarowany został dawny budynek Domu Kultury Kolejarza przy ul. Konarskiego, odrestaurowany Zamek Kazimierzowski. Niedawno w podziemiach głównego budynku Urzędu Miejskiego powstała "Piwnica Artystyczna pod Niedźwiadkiem". Największą inwestycją kulturalną ostatnich lat w Przemyślu była budowa nowego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Przed wojskiem był klasztor

Główny budynek kompleksu przy ul. Grodzkiej został wybudowany w połowie XVI w. jako cześć zespołu kościelno - klasztornego sióstr dominikanek. W 1784 r. klasztor został skasowany przez zaborcę austriackiego, a budynek najpierw przekazany na magazyn, a potem na szpital wojskowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24