Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa – nowe możliwości pracy policji, sądów i szkół wobec nieletnich

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
WSPiA
Z początkiem września weszła w życie Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Nad sposobem ich wykorzystania debatowali w ramach wspólnych warsztatów pracownicy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, policjanci, psychologowie i przedstawiciele oświaty.

Ustawa daje policji, placówkom oświatowym, ale i sądom rodzinnym nowe środki oddziaływania wychowawczego wobec nieletnich.

Warsztaty pt. „Nowy model postępowania w sprawach nieletnich – zadania i obowiązki w świetle nowych uregulowań prawnych” były okazją dla ekspertów tych trzech środowisk na wymianę pierwszych doświadczeń, spostrzeżeń i przemyśleń, dotyczących wprowadzanego systemu wychowawczego wobec nieletnich oraz analiza nowych obowiązków wynikających ze zmian w przepisach prawa.

- Musimy pamiętać, że nie jest wielką sztuką skonstruować akt prawny, problemem jest właściwe wdrożenie tego aktu i jego późniejsze stosowanie – zauważył, otwierający dyskusję Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Dlatego Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich musi być przeanalizowana i przedyskutowana tak, aby nikt nie miał wątpliwości, jak nowe przepisy stosować. Mam nadzieję, że wskazówki z dzisiejszej dyskusji, w której tak licznie uczestniczą przedstawiciele policji, pozwolą państwu jeszcze lepiej wypełniać swoje obowiązki.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak podkreślił potrzebę organizowania tego typu przedsięwzięć, które przyczyniają się do efektywnego wykorzystania nowych narzędzi w postępowaniach w sprawach nieletnich.

Dyskusjom poddano nowy model postępowania funkcjonariuszy policji w oparciu o nowe przepisy, skalę i trendy przestępczości dzieci oraz młodzieży w województwie podkarpackim, psychologiczne uwarunkowania demoralizacji dzieci i młodzieży oraz nowe zadania dla sędziów Wydziałów Rodzinnych i Nieletnich, a także działania profilaktyczne podejmowane na rzecz przeciwdziałania przestępczości nieletnich i środki oddziaływania wychowawczego, jakimi dysponują szkoły.

Warsztaty, organizowane przez WSPiA i KWP w Rzeszowie, miały rangę wydarzenia ogólnopolskiego. Dyskusję patronatem honorowym objął Komendant Główny Policji gen. insp. dr. Jarosław Szymczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24