MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc z Hucułami i ich kulturą

Iwona Szczybyło
Kultura Huculszczyzny, która tak silnie związana była z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej, jest tematem przewodnim trzeciej Nocy Muzeów w lubaczowskim Muzeum Kresów.

Imprezy, na które muzeum zaprasza w do godz. 23:00, rozpoczęło otwarcie wystawy "W blasku huculskiej watry". Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 300 obiektów ukazujących życie, kulturę i sztukę Hucułów w kilku odsłonach tematycznych: Świat "puszcz, gór i chmur" - huculskie fascynacje; W blasku huculskiej żywej watry; Grażda - misterna kołyska swych rodów.

Przedstawione także zostały inspiracje huculskie w malarstwie i rzemiośle artystycznym przełomu XIX i XX w. W tym zakresie nie zabrakło dzieł wybitnych malarzy polskich: Teodora Axentowicza i Kazimierza Sichulskiego. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

O godz. 15.00 w budynku Muzeum rozpocznie się wernisaż malarstwa "Pejzaże z Kresów". Swoje fascynacje kresowe zaprezentuje na wystawie dr hab. Mariusz Woszczyński, wybitny malarz i grafik, wykładowca w pracowni rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Godzinę później w Galerii Oficyna wykład "Czerwony płaszcz, za pasem broń. Hucuła portret wyimaginowany" wygłosi Tomasz Kuba Kozłowski, znany kolekcjoner i znawca kultury kresowej, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Prelekcja oparta zostanie na oryginalnej ikonografii ze zbiorów autora.

W programie Nocy o godz. 17.30 jeszcze prezentacja filmu "Ja Hucuł" z 2004r., jednej z najnowszych polskich realizacji filmowych poświęconych tematyce huculskiej. Ukazuje współczesnych Hucułów, których życie ukształtowane przez bogatą tradycję minionych wieków - stopniowo ulega wpływom wszechobecnej cywilizacji.

Na zakończenie cyklu imprez instrumenty i muzykę huculską zaprezentują: Justyna Cząstka-Kłapyta, etnomuzykolog i doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ i Piotr Kłapyta, geograf, geomorfolog, doktorant w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, multiinstrumentalista, rysownik panorami sta. Oboje są miłośnikami kultury huculskiej i pomysłodawcami Festiwalu Huculskiego "Za głosem trembity" w Krakowie. Współpracują z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK, który działa również na rzecz zachowania pamiątek związanych z działalnością polskich organizacji turystycznych na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Ponadto do godziny 23:00 będzie można odwiedzić wszystkie ekspozycje, które są wystawione w Muzeum Kresów.
Wstęp na każde z wydarzeń jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24