Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy obraz w Krośnie. Sztuka podwójnie trójwymiarowa [FILM]

Ewa Gorczyca
Praca nad trójwymiarowym obrazem, przedstawiającym podziemną pracownię hutniczą, zajęła Ryszardowi Paprockiemu 11 tygodni.
Praca nad trójwymiarowym obrazem, przedstawiającym podziemną pracownię hutniczą, zajęła Ryszardowi Paprockiemu 11 tygodni. Tomasz Jefimow
Podniesiemy trzeci wymiar do kwadratu - zapowiadają w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. W niedzielę na niedawno powstałym w obiekcie trójwymiarowym malowidle "The UnderGlass" zostanie zaprezentowana animacja wykonana w technologii 3D-mappingu.

- To będzie światowa premiera takiego połączenia - chwalą się organizatorzy. Pokazy na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez placówki.

Sztuka ulicy w klatce schodowej

Trójwymiarowe malowidło (trzecie tego typu w Polsce) wykonał krakowski malarz i architekt Ryszard "Ryho" Paprocki. Obraz ma 80 metrów kwadratowych i znajduje się na podłodze najniższej kondygnacji budynku CDS - przy schodach ruchomych (łączących poziom ul. Podwale i poziomem Rynku), służących zarówno turystom, jak i mieszkańcom.

Obraz przedstawia produkcję szkła w niecodziennym, baśniowym ujęciu. Artysta połączył realistyczne sceny odnoszące się do hutniczych tradycji Krosna z elementami krajobrazu.

Całość skomponowana jest tak, by turyści fotografując się mogli "bawić" się z obrazem. Specyfika malowidła polega na tym, iż pozowanie odbywa się nie przed obrazem, ale na nim: można chodzić po planie obrazu, stając na linie, drewnianym mostku czy skalnej półce. Pełna trójwymiarowość obrazu jest widoczna dopiero po zrobieniu zdjęcia czy filmu (wykonuje się je ze ściśle oznaczonego punktu, oznaczonego na podłodze).

Zrób zdjęcie

Malowidło jest już dostępne, wstęp do klatki schodowej, w której się znajduje, jest bezpłatny.

- Zachęcamy do aktywnego korzystania z malowidła. Chociaż to dzieło sztuki, to zostało stworzone po to, by na nie wejść i zapozować do zdjęcia, wiec nie należy się tego bać - mówi Stefan Dziadosz, prezes CDS.

Choć malowidło samo w sobie budzi duże zainteresowanie, jednak CDS postanowiło wzbogacić go o dodatkowy element. Będą nim projekcje w technice 3D mappingu prezentowane na powierzchni obrazu.

- 3D mapping zazwyczaj ma formę jednorazowych pokazów na elewacjach budynków. U nas ta technologia ta zastosowana zostanie do stworzenia animacji na zamienionej w trójwymiarowe malowidło posadzce - tłumaczy Dawid Iwaniec z CDS.

Bezpłatne pokazy

Za jej przygotowanie odpowiada firma Tving Stage Design.

- Samo malowidło jest niesłychanie skomplikowane i opiera się na anamorfozie, czyli deformacji obrazu, pozwalającej uzyskać efekt trójwymiarowości. Musimy się do tego dopasować. Anamorficzne animacje to coś zupełnie innego i znacznie trudniejszego, niż tradycyjny mapping - opisuje Tomasz Gawroński z Tving Stage Design.

Pierwsza prezentacja 3d-mappingu na malowidle odbędzie się w niedzielę. Rozpocznie się o godz. 20.15. Pokaz trwa ok. 5 minut i może go oglądać kilkanaście osób. Dlatego animacja będzie wielokrotnie powtarzana - aż do godz. 22, aby zobaczyć ją mogła jak największa liczba widzów.

Wstęp jest bezpłatny, wejście od ul. Legionów. Trójwymiarowe projekcje na trójwymiarowym malowidle prezentowane będą regularnie w sobotnie wieczory aż do wakacji. Latem powrócą pokazy 3D na fasadzie budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24