Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zapomnij o miejscu na ognisko

Janusz Pawlak
Projektując ogród trzeba przewidzieć jak za kilka lub kilkanaście lat będą się prezentowały nasadzane teraz drzewa. Fot. Janusz Pawlak
Projektując ogród trzeba przewidzieć jak za kilka lub kilkanaście lat będą się prezentowały nasadzane teraz drzewa. Fot. Janusz Pawlak
Budowa wymarzonego domu to dopiero początek naszej przygody z nowym miejscem zamieszkania. Nieodłączną częścią domku jednorodzinnego jest otaczający go ogród. Jego urządzanie to nie taka prosta sprawa.

Najlepiej, gdy o projektowaniu ogrodu pamiętamy w chwili budowy domu. Dlaczego? Tylko wtedy unikniemy wielu błędów a po drugie mamy gwarancje, iż nasadzone przez nas drzewa i krzewy będą rosły wraz z murami. Dzięki temu nowy dom nie będzie wyrastał w otoczeniu bez zieleni.

A oto i inne uwagi, które mogę przekazać (na podstawie własnych doświadczeń) tym wszystkim, którzy zabierają się za urządzanie ogrodu.

1. Skorzystaj z usług fachowców

Mimo, iż wszyscy dobrze wiemy jak ma wyglądać nasz ogród, jakie powinny być w nim rośliny, radzę zawsze zaprosić do pomocy ludzi zawodowo zajmujących się urządzaniem ogrodów. Specjalistycznych firm nie brakuje. I tu jedno zastrzeżenie. Usługi te nie są tanie.

2. Kącik dla każdego

Błędem bardzo często popełnianym przez osoby urządzające ogród jest zapominanie o przydzielenie mu rozmaitych funkcji, które będzie wypełniał. Zapełnienie ogrodu samymi rabatami, krzewami i drzewami nie sprawi, że ogród dostarczał nam będzie wielu wrażeń.

I tak w nawet najmniejszym ogrodzie winna się znaleźć przestrzeń przeznaczona na odpoczynek (miejsce na leżaki, piaskownicę dla dzieci ognisko, kompostownik itd).

3. Co się będzie działo z roślinami

Planując rozmieszczanie drzew i krzewów na naszej działce już teraz trzeba przewidywać, jak będą się one prezentowały za kilka lub kilkanaście lat, jak zapełnią nam przestrzeń widokową.

I tak np. posadzone dzisiaj 1,5 metrowe małe świerki lub brzozy, kiedyś staną się potężnymi drzewami. Zmienią zupełnie otoczenie naszego domu. Nie możemy też nasadzać ich blisko siebie, aby nawzajem się nie zagłuszały.

4. Nie przesadzaj z iglakami

Moda na niektóre gatunki drzew doprowadziła, iż w pewnym momencie z naszych ogrodów poznikały piękne drzewa liściaste: buki, dęby, graby. W ich miejsce rozpanoszyły iglaki.

Niestety, same iglaki nie są najlepszym wypełnieniem przestrzeni ogrodów, otoczenia domów. Regularne rzędy tui i świerków, sosen przypominają... smutne cmentarne aleje. Iglaki połączone z drzewami liściastymi komponują się zaś znakomicie. A zaręczam, iż jesień w ogrodzie zielono – czerwono – żółtym jest przepiękna.

5. Smak jabłka z własnego drzewa

W naszym ogrodzie nie może zabraknąć choćby namiastki sadu owocowego. Radzę w każdym ogrodzie posadzić kilka drzew owocowych. Mogą to być jabłka, gruszki, śliwy, czereśnie lub wiśnie, pigwy. Nie ma nic bardziej smakowitego niż jabłko zerwane z drzewa rosnącego w naszym ogródku.

6. Nie tylko grill

Za nami już czasy, gdy w polskich ogrodach królowały niepodzielnie grille. Betonowe piece do grillowania wyparły z ogrodów miejsca na ognisko. Dzisiaj na szczęście coraz więcej osób przypomina sobie, iż kiełbaska jest smaczniejsza z ogniska niż grilla. Zaś nocne rodaków rozmowy w letnie wieczory też bardziej się kleją przy ognisku niż przy betonowym grillu.

Nie żałujmy, więc miejsca w ogrodzie i na plac pod ognisko.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24