Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NDP 2010: Olej jadalny podkarpacki

J. Lonczak
Lucjan Kuźniar, współwłaściciel Zakładu Tłuszczowego "Białoboki" prezentuje swój olej.
Lucjan Kuźniar, współwłaściciel Zakładu Tłuszczowego "Białoboki" prezentuje swój olej.
Zakład Tłuszczowy "Białoboki" zgłosił do naszego konkursu rewelacyjny Olej jadalny "Podkarpacki".

Ten zakład nasz jest producentem oleju rzepakowego tłoczonego metodą „na zimno”. Banania laboratoryjne potwierdzaja, że jest to olej wysokiej jakości i znakomicie nadaje się do celów spożywczych.

Olej jadalny "Podkarpacki"

Zanim przejdziemy do samego oleju podkarpackiego przypomnijmy, że Podkarpackie to region o nieskażonej glebie, na której rosnące rośliny w tym i rzepak są wolne od zanieczyszczeń przemysłowych i metali ciężkich.

To tu łany rzepaku, z którego ma powstać olej podkarpacki są pod nieustanną kontrolą ekspertów firmy "Białoboki" od przygotowania gleby pod siew, aż do zbioru. Oczywiście ziarno do siewu musi być odpowiedniej jakości i odmiany. Wszystko to po to, aby zebrany z takich upraw rzepak na olej był naprawdę czysty i wolny od jakichkolwiek niepożądanych zanieczyszczeń. Dzięki temu „Białoboki” mają zapewniony surowiec o najlepszych parametrach.

To zupełnie nowy olej

Okazuje się, że przez wiele lat naturalny, nierafinowany olej rzepakowy był delikatnie mówiąc dyskredytowany na rynku ze względu na ostry i nieprzyjemny zapach.

- Tymczasem naszej firmie udało się zniwelować nie tylko ten niepożądany zapach, ale jednocześnie zachować wszystkie naturalne i cenne składniki odżywcze zawarte w ziarnie rzepaku – zapewnia Lucjan Kuźniar, współwłaściciel Zakładu Tłuszczowego "Białoboki".

W jaki sposób udało się to osiągnąć?

- Dzięki innowacyjnej technologii otrzymywanie oleju. Odbywa się to za pomocą tłoczenia na zimno, a to oznacza, że temperatura produkcji nie przekracza 40 stopni Celsjusza. W efekcie tak otrzymany olej zawiera wszystkie pierwotne walory tj. witaminy A, E, D3, K oraz kwas linolowy, który zapobiega np. chorobom układu krążenia i łagodzi objawy zapalenia stawów – wyjaśnia Lucjan Kuźniar.

Po wielokrotnych i skomplikowanych badaniach oleju z wytwórni Kuźniara okazało się, że podkarpacki olej ma rewelacyjny stosunek kwasów omega 3 do omega 6 to jest 1:2. Dzięki temu wszystkie wartościowe składniki tego oleju są łatwiej przyswajalne przez organizm, a jeśli konsument tego oleju już nagromadził zapas ”złego cholesterolu”, to ten ostatni jest skutecznie obniżany.

Naturalna i innowacyjna metoda

Warto wyjaśnić, że tłoczenie na zimno oleju w zakładzie Kuźniara jest najbardziej naturalną metodą, w której NIE stosuje się żadnego rodzaju benzyn, ani innych produktów ropopochodnych, stosowanych powszechnie we współczesnej przemysłowej produkcji rafinowanych olejów jadalnych. – natomiast technologia tłoczenia na zimno oraz unikatowa metoda uszlachetniania jest wykorzystywana w Polsce tylko w moim Zakładzie "Białoboki" – zapewnia Lucjan Kuźniar.

Tu należy także dodać, że oprócz rewelacyjnych cech tego oleju zachowuje wszystkie kulinarne właściwości oleju rzepakowego. To oznacza, że z powodzeniem stosuje się go do smażenia, pieczenia i duszenia oraz do sałatek. Oczywiście jest to produkt czysty naturalny i wolny od GMO (ziarno rzepakowe nie jest genetycznie modyfikowane).

Konkurencja dla oliwy?

Olej jadalny, tłoczony tą metodą, jak na razie jest prawdziwym rarytasem w polskich kuchniach. Pod względem niektórych parametrów przewyższa nawet oliwkę z oliwek, ale to temat na osobny artykuł.

Dlatego też jego zbytem takiego oleju "Białoboki" nie mają najmniejszego problemu. Hurtownie z całej Polski cysternami wywożą podkarpacki olej praktycznie prosto z produkcji.

Teraz także Lucjan Kuźniar postanowił jednak rozlewać olej do butelek i pojemników o pojemności 1 i 5 litrów, tak aby był dostępny także w podkarpackich sklepach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24