Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowoczesną technologię wytwarzania wyrobów garmażeryjnych

beta/ mat. prasowy PCI
- Bardzo ważne jest to, że opracowane przez nas produkty mięsne nie zawierają w swoim składzie dodatków syntetycznych, a jednocześnie charakteryzują się pożądanymi cechami sensorycznymi, akceptowanym smakiem i wydłużonym terminem przydatności do spożycia. Cechują się również brakiem obecności glutenu, co oznacza, że mogą być spożywane przez osoby stosujące dietę bezglutenową - mówi dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar
- Bardzo ważne jest to, że opracowane przez nas produkty mięsne nie zawierają w swoim składzie dodatków syntetycznych, a jednocześnie charakteryzują się pożądanymi cechami sensorycznymi, akceptowanym smakiem i wydłużonym terminem przydatności do spożycia. Cechują się również brakiem obecności glutenu, co oznacza, że mogą być spożywane przez osoby stosujące dietę bezglutenową - mówi dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar Archiwum PCI
Naukowcy z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowoczesną technologię wytwarzania wyrobów garmażeryjnych. Projekt otrzymał dofinansowanie z II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

W ostatnich latach żywność nie jest postrzegana wyłącznie jako źródło składników odżywczych, ale coraz częściej zwraca się uwagę na związek diety ze stanem zdrowia człowieka. Mięso może mieć zarówno korzystny wpływ, ale może także być jedną z przyczyn zaburzeń metabolicznych, stanowiąc przez to podłoże rozwoju wielu chorób. Konieczne jest zatem modyfikowanie składu produktów mięsnych.

- Konsumenci coraz częściej poszukują produktów mięsnych o zwiększonych walorach prozdrowotnych w porównaniu z ich dotychczasowymi odpowiednikami oferowanymi na rynku - zwraca uwagę dr inż. Anna Augustyńska - Prejsnar, lider zespołu naukowego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Z kolei producenci żywności stale poszukują możliwości podniesienia wartości odżywczych wyrobów mięsnych i eliminacji w nich dodatków syntetycznych.

Technologia opracowana przez naukowców z UR, która ma bardzo duży potencjał komercjalizacyjny, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i przemysłu mięsnego. Najważniejszą zaletą rozwiązania są produkty bogate w białko, w tym aminokwasy egzogenne, błonnik i witaminę E. Nie mają też glutenu, co oznacza, że mogą być spożywane przez stosujących dietę bezglutenową (np. chorych na celiakię).

Projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego (pełna nazwa brzmi: „Technologia wytworzenia wyrobów garmażeryjnych z mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej”) otrzymał dofinansowanie ok. 100 tys. zł z II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24