Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Prof. Waldemar Łazuga i Robert Makłowicz - spotkanie "Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość"

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji i okazania biletu (w formie drukowanej lub elektronicznej).
Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji i okazania biletu (w formie drukowanej lub elektronicznej). Materiały prasowe
W środę, 28 lutego o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się spotkanie prof. Waldemara Łazugi i Roberta Makłowicza pt. Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość. Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji i okazania biletu (w formie drukowanej lub elektronicznej).

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z udziałem prof. Waldemara Łazugi oraz Roberta Makłowicza pt. "Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość".

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego 2024 r. (środa), o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji i okazania biletu (w formie drukowanej lub elektronicznej).

W dniu wydarzenia zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji prof. Waldemara Łazugi oraz Roberta Makłowicza i uzyskania dedykacji autorów.

W czasie spotkania odbędzie się dyskusja.

Pytania dla prelegentów można wysłać już dzisiaj na adres e-mail: [email protected].

- W przypadku braku możliwości udziału w spotkaniu bardzo prosimy o dokonanie rezygnacji, wysyłając rezygnację na e-mail [email protected] lub kontakt telefoniczny - 17 866 12 81, 17 866 12 54 - proszą organizatorzy spotkania. - Informacja o rezygnacji pozwoli innym zainteresowanym wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Wydarzenie odbędzie się w ramach VIII edycji cyklu wykładów popularnonaukowych "Wielkie Pytania w Nauce".

Dr Wergiliusz Gołąbek wiceprezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podkreśla, że WSIiZ nie jest enklawą i w związku z tym zrodził się pomysł, aby wyjść na zewnątrz i organizować wykłady popularnonaukowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Rzeszowa, ale całego Podkarpacia.

- Ponad 30 tysięcy osób uczestniczyło w tych wykładach na żywo, a 22 mln obejrzało w internecie - wylicza dr Wergiliusz Gołąbek.

I dodaje, że spotkanie prof. Waldemara Łazugi i Roberta Makłowicza będzie toczyło się wokół historii i jej wpływu na naszą codzienność.

- Prof. Waldemar Łazuga jest jednym z największych historyków i opowie m.in. o tym, jak postrzegana była monarchia austro-węgierska w Polsce po 1918 roku, i jakich elit chcieli wówczas obywatele niepodległego państwa - mówi dr Wergiliusz Gołąbek. - Z kolei Robert Makłowicz, znany nam z programów kulinarnych, ale również znakomity historyk, poruszy zagadnienia związane z przenikaniem się kultur oraz wpływie różnych religii na nasze tu i teraz.

Dopowiada też, że spotkanie nawiązywać będzie do najnowszej książki prof. Waldemara Łazugi pt. „Uwikłani w przeszłość”.

Książka „Uwikłani w przeszłość” to wnikliwa analiza sytuacji Polski w 1918 roku w kontekście podejmowanych wówczas decyzji o tym, kto ma zarządzać świeżo odzyskaną państwowością.

- Warto się więc zastanowić, jak daleko jesteśmy uwikłani w naszą przeszłość, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy - zachęca do spotkania dr Wergiliusz Gołąbek.

Przypomnijmy jeszcze, że jednym z kluczowych celów organizacji wykładów jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń badawczych, przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi zaufania do nauki oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia.

- Oprócz walorów stricte naukowych i badawczych, spotkania mają również walor popularnonaukowy. Celem organizacji wykładów jest bowiem chęć pokazania, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu - czytamy na stronie WSIiZ w Rzeszowie. - Zaproszenie do udziału w cyklu ma również stanowić pewnego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach. Idąc niejako pod prąd, wychodzimy do społeczeństwa z unikatową propozycją, która ze względu na swoją niepowtarzalność, cieszyła się do tej pory dużą popularnością i na stałe wpisała się w kalendarz życia naukowego i kulturalnego regionu.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24