Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT. Głogów pamięta o Aleksandrze Ładosiu i jego grupie pomagającej Żydom. Park, obelisk i mural [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
24 marca w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - odbędzie się oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku przy Stawie Traczewskim. Nowy park otrzyma imię polskiego dyplomaty Aleksandra Ładosia.

Ładoś był rodzinnie związany z Głogowem Małopolskim (jego ojciec Jan pochodził i mieszkał w tym mieście). W parku zostanie odsłonięty także obelisk jego pamięci.

Punkty czwartkowych uroczystości: godz. 10 - powitanie gości i przemówienie burmistrza Głogowa w parku im. Ładosia; 10.45-11 odsłonięcie obelisku; 11-11.15 - koncert nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Głogowie Małopolskim; 11.30-12.00 odsłonięcie muralu poświęconego grupie Aleksandra Ładosia w Centrum Przesiadkowym przy ulicy Kolejowej. Mural zaprojektowała i wykonała ukraińska artystka w Krakowa, Swietłana Ulka.

Zrewitalizowany park jest położony przy kompleksie stawów. Przy największym z nich (Stawie Traczewskim) osadzono około 2 - metrowy obelisk w kształcie prostopadłościanu wykonany z czarnego granitu. Wzdłuż zbiorników wodnych jest ścieżka pieszo - rowerowa z kostki, oświetlają ją nowoczesne i energooszczędne lampy LED. Są tam także: ławy i stoły, ławki, miejsca na grilla, plac zabaw dla dzieci, huśtawki, linarium, miejsce do wspinaczki oraz boiska do siatkówki plażowej. W ostatnim czasie zostały nasadzone nowe drzewa. Koszt rewitalizacji terenów zielonych wokół głogowskich stawów wyniósł 3,7 mln zł. W ramach tej inwestycji został wybudowany również wielosezonowy budynek oraz zadaszona scena.

Malowidło ścienne pt. „Szansa” przedstawia miasto Berno i niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Miejsca te łączą postaci członków grupy Ładosia: Aleksandra Ładosia, Stefana Ryniewicza, Abrachama Silberscheina, Konstantego Rokickiego, Chaima Eissa i Juliusza Kühla. Paszporty, które wystawiają, zmieniają się w ptaki, stanowiące metaforę wolności i wyzwolenia. Zastosowany w malowidle kolor sepii podkreśla historyczny charakter wydarzeń.

W tym samym dniu w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej o godz. 13 nastąpi oficjalne odsłonięcie tabliczek poświęconych członkom Grupy Ładosia na Ścianie Pamięci.

W latach 1940-1945 Aleksander Ładoś pełnił funkcję posła polskiego w Bernie, w neutralnej wówczas Szwajcarii. Za jego zgodą i pod jego pieczą powstała tak zwana Grupa Ładosia. Nazwę tę nadali współcześni publicyści. Była to nieformalna grupa konspiratorów, w skład której wchodzili polscy dyplomaci z placówki w Bernie i działacze żydowscy.

Należeli do niej zastępca Aleksandra Ładosia - Stefan Ryniewicz, polski konsul Konstanty Rokicki i urzędnik konsulatu Juliusz Kühl, natomiast ze strony organizacji żydowskich byli to Abraham Silberschein i Chaim Eiss. Podjęli oni akcję nielegalnego kupowania paszportów krajów Ameryki Południowej w celu fabrykowania fikcyjnej przynależności do tych państw Żydów z gett na terenie okupowanej przez Niemcy Europy.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24