MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie dziecka u dentysty. Kto może skorzystać z wizyty w dentobusie?

Agata Flak
Jeden z dentobusów w lipcu ubiegłego roku trafił na Podkarpacie. Odwiedził wtedy kilka obozów, kolonii i domów dziecka. W roku szkolnym przyjeżdża do szkół i przedszkoli.
Jeden z dentobusów w lipcu ubiegłego roku trafił na Podkarpacie. Odwiedził wtedy kilka obozów, kolonii i domów dziecka. W roku szkolnym przyjeżdża do szkół i przedszkoli. Krzysztof Kapica
Próchnica jest jednym z najczęściej występujących problemów stomatologicznych u dzieci. Ważna jest wczesna diagnoza ponieważ skutki nieleczonej próchnicy mogą być katastrofalne dla dziecka.

Próchnica może zagrażać dziecku na wiele sposobów. Powodować ból i dyskomfort, a nawet doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych.

Stomatolodzy podkreślają, że próchnica pojawia się, gdy dzieci jedzą za dużo słodyczy, piją słodkie napoje gazowane, niedokładnie szczotkują zęby lub robią to bardzo rzadko. Największym problemem jest jednak brak opieki stomatologicznej.

Dentobus jeździ po Podkarpaciu

Rozwiązaniem są m. in. świadczenia udzielane w dentobusie. Ministerstwo Zdrowia kupiło szesnaście mobilnych gabinetów stomatologicznych. Jeden z nich w lipcu ubiegłego roku trafił na Podkarpacie. Odwiedził wtedy kilka obozów, kolonii i domów dziecka. W roku szkolnym przyjeżdża do szkół i przedszkoli.

- Dentobusy są przeznaczone dla osób do 18-go roku życia. Celem jest dotarcie do miejscowości, w których nie ma gabinetu stomatologicznego lub dojazd do najbliższego jest utrudniony - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

W dentobusie stomatolodzy rozmawiają z dziećmi na temat profilaktyki, pytają jak często myją zęby i jak wygląda ich codzienna dieta. Kolejnym etapem jest badanie ogólne. Po wizycie rodzice lub opiekunowie dziecka otrzymują informacje dotyczące uzębienia małego pacjenta oraz zalecenia.

NFZ zapłaci za leczenie zębów u dzieci

NFZ zapłaci między innymi za leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych, RTG zęba, znieczulenie miejscowe, wypełnienie zęba i leczenie kanałowe. Ponadto raz przed ukończeniem 7 roku życia zęby małych pacjentów powinny zostać zabezpieczone lakiem. Oprócz kontroli w dentobusie, dzieci powinny być pod stałą opieką dentysty.

Dzieci w ramach NFZ mogą korzystać z wizyt u ortodonty. Pacjenci do 12 roku życia mogą mieć leczoną wadę zgryzu przy użyciu aparatu do zdejmowania. Natomiast kontrola wyników leczenia, po jego zakończeniu, możliwa jest do ukończenia 13 roku życia.

Pacjentowi bezpłatnie przysługuje również naprawa aparatu ruchomego - najpóźniej do ukończenia 13 roku życia, raz zdjęcie pantomograficzne, dwa razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego korekcyjne szlifowanie zębów, a także proteza dziecięca częściowa i całkowita.

W dentobusie sprawdzą i wyleczą zęby

Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Kto może skorzystać z wizyty w dentobusie?
Dentobusy są przeznaczone dla osób do 18-go roku życia. Mimo, że parkują one na ogół w okolicy szkół, z pomocy dentysty mogą korzystać wszystkie dzieci uprawnione do świadczeń w Polsce. Nie tylko uczęszczające do szkoły, przy której stoi dentobus.

Czego można się spodziewać w dentobusie?
Wszystkich ogólnych świadczeń stomatologicznych dziecięcych, które udzielone mogą być w gabinecie stacjonarnym. Zatem zarówno wizyta adaptacyjna dla małego pacjenta, który pierwszy raz będzie u stomatologa, kontrola stanu jamy ustnej, nauka szczotkowania zębów jak i poważniejsze sprawy czyli leczenie z wykorzystaniem dostępnych w ramach ubezpieczeniach technik i materiałów wraz z punktowym RTG.

Czy wizyty w dentobusie są bezpłatne?
Tak, cały koszt pokrywa NFZ. Koszyk świadczeń gwarantowanych czyli bezpłatnych świadczeń dla pacjentów jest taki sam w gabinecie stacjonarnym jak i w dentobusie.

Czy potrzebna jest zgoda na leczenie dziecka?
Ze świadczeń udzielanych w dentobusie mogą skorzystać tylko niepełnoletnie dzieci, zatem na ich leczenie konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów. Harmonogram postoju dentobusu jest ustalany z dyrekcją szkół i przedszkoli z odpowiednim wyprzedzeniem, zatem zainteresowane osoby z pewnością otrzymają stosowną informację w takim czasie, by zdążyły podjąć decyzję. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej POW NFZ: www.nfz-rzeszow.pl w części dla pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24