MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe na Podkarpaciu tężnie solankowe i wyremontowana trasa spacerowa do Bełkotki w Iwoniczu-Zdroju [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Gmina Iwonicz Zdrój zakończyła realizację dużego projektu inwestycyjnego, podnoszącego atrakcyjność kurortu. Powstały tężnie solankowe, odkryty basen ze strefą rekreacyjną, wyremontowano ścieżkę do słynnego źródła Bełkotka.

- Kompleks czterech tężni (każda ma długość 9 metrów) zbudowano powyżej parku zdrojowego, przy ul. Wincentego Pola w Iwoniczu-Zdroju. To największe tężnie solankowe na Podkarpaciu - mówi burmistrz Witold Kocaj.

Zasilane są iwonicką wodą mineralną. Spływająca po tarninie solanka nasyca powietrze. Ulokowane w odpowiedniej odległości ławki pozwalają wypoczywać i jednocześnie korzystać ze zdrowotnych właściwości solankowej mgiełki.

- Tężnie są znakomitym uzupełnieniem leczniczych walorów uzdrowiska. Służą nie tylko kuracjuszom, ale także osobom, które przyjeżdżają Iwonicza-Zdroju, np. w weekendy - mówi Witold Kocaj.

Za tężniami ma swój początek trakt do popularnego źródła Bełkotka na zboczu góry Przedziwnej. To najstarsze i najsłynniejsze źródło w Iwoniczu-Zdroju. Nazwę swą wzięło od wydobywającego się z dna gazu ziemnego, wywołującego bulgotanie wody. W XIX wieku było atrakcją dla kuracjuszy, służącą do zapalania fajek i gotowania herbaty.

Spacer ocienioną alejką leśną pozwala na obcowanie z iwonicką przyrodą. Ulubiona trasa spacerowa odwiedzających uzdrowisko nie była jednak zbyt bezpieczna. Uliczka została więc wyremontowana. - Wcześniej gmina postarała się o przejęcie tej drogi od Lasów Państwowych - mówi wiceburmistrz Jacek Rygiel.

Zniszczone betonowe płyty z lat 70 zastąpiła kostka brukowa, wykonano przepusty i bariery na mostkach. Na trasie stanęły ławki. Wybudowano też kilka stanowisk z urządzeniami do ćwiczeń w plenerze. Pojawiły się oznaczenia ciekawostek przyrodniczych. Na całej długości ścieżki zamontowano stylizowane lampy.

Plac przy historycznym źródle Bełkotka także został generalnie wyremontowany, wyłożony kamieniem. Powstała też nowa, stylizowana altana.

- Jest skromna, ale w takim kształcie widział ją konserwator zabytków, nawiązuje do pierwotnej budowli, która kiedyś się tutaj znajdowała

- tłumaczy burmistrz Kocaj.

Przy altanie jest też nietypowy - bo z drewna - stojak na rowery.

Projekt (razem z budową basenu) kosztował ok. 4,5 mln złotych. Gmina uzyskała na ten cel dotację z funduszy unijnych, w ramach programu regionalnego dla woj. podkarpackiego.

"Źródło Józefa" w Iwoniczu-Zdroju odzyskało blask. Dawna pij...


ZOBACZ TEŻ: Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia 2019. TOP 12 polecanych przez użytkowników Trip Advisor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24