Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe europejskie twierdze, w tym Przemyśl, będą współpracować

Norbert Ziętal
- Forty Twierdzy Przemyśl to prawdziwe skarby na skalę europejską, o które trzeba zadbać – mówi płk Xavier Pierson, szef Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun we Francji.
- Forty Twierdzy Przemyśl to prawdziwe skarby na skalę europejską, o które trzeba zadbać – mówi płk Xavier Pierson, szef Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun we Francji. Norbert Ziętal
Ośrodki zajmujące się twierdzami z I Wojny i umocnieniami we francuskim Verdun, włoskim Udine i Przemyślu podpiszą porozumienie o współpracy. Pierwsze takie w Europie.

Współpraca obejmowałaby wzajemną promocję na forum europejskim, wymianę turystyczną oraz doświadczeń w zakresie zagospodarowania umocnień i wspólnego zdobywania pieniędzy z różnych programów unijnych.

- Chodzi m.in o program Central Europe. Mogą w nim uczestniczyć podmioty z krajów starej Unii we współpracy z tymi z nowych krajów. Dla nas podpisanie umowy z organizacjami opiekującymi się twierdzami w Verdun i Udine to wejście do europejskiej ekstraklasy - mówi Dariusz Iwaneczko, zastępca prezydenta Przemyśla.

Formalnie umowę ze strony przemyskiej podpisałby Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Ma do tego dojść na początku przyszłego roku w Przemyślu, z udziałem europosłów z Polski, Francji i Włoch.

Włosi i Francuzi, którzy swoje pierwszowojenne zabytki mają już zagospodarowane, zainteresowani są główne ich promocją. Władze Przemyśla w takiej współpracy upatrują szans na zdobycie dodatkowych pieniędzy na rewitalizację zaniedbanej twierdzy.

- Macie prawdziwe skarby. Powinniście je jak najlepiej zagospodarować i wykorzystywać - mówi płk Xavier Pierson, szef Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun we Francji.

Zwiedzał forty Werner i Borek, wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl. Zobaczył również kompleks przemyskich cmentarzy wojennych, największych w tej części Polski. Jest zachwycony i gotowy pomagać przemyślanom w popularyzacji twierdzy. M.in. poprzez wzajemne wystawy, seminaria naukowe, pomoc w utworzeniu centrum badań historycznych.

Są już pierwsze konkretne propozycje współpracy. Niedawno płk Pierson od władz departamentu Meuse, w którym znajduje się Verdun, otrzymał 30 tys. zabytków z I wojny światowej. Deklaruje, że w każdej chwili może je za darmo wypożyczyć na wystawę w Przemyślu. Inna sprawa. W Muzeum w Verdun pracuje dużej klasy specjalistka zajmująca się projektowaniem ekspozycji muzealnych. Samo wykonanie przez nią studium to koszt 200 tys. złotych. Dla Przemyśla taką koncepcję mogłaby zrobić za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24