MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu zmagazynujemy więcej gazu

Ewa Gorczyca
PGNiG SA w Warszawie Oddział w Sanoku
Z czterystu do pięciuset mln metrów sześciennych wzrośnie pojemność podziemnego magazynu w Husowie.

PGM Husów to jeden z czterech magazynów, prowadzonych przez sanocki oddział PGNiG, który w dziedzinie gromadzenia "błękitnego paliwa" w podziemnych zbiornikach jest w Polsce prekursorem.

Poza Husowem ma jeszcze magazyny w Strachocinie (pow. sanocki), Brzeźnicy (pow. dębicki) i w Swarzowie w Małopolsce. Wszystkie zostały utworzone w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego - to najbardziej efektywna ekonomicznie metoda magazynowa rezerw strategicznych.

Husów, zlokalizowany na terenie dwóch gmin: Markowa i Łańcut, eksploatowany od 1987 roku, jest największy. Teraz ma być jeszcze rozbudowany. Powiększy swoją pojemność o 100 mln metrów sześć.

Koszt rozbudowy to blisko 83,3 mln zł, z czego ponad 38,2 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Inwestycja wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Większa pojemność magazynów pozwala na nieprzerwane dostawy, niezależnie od uwarunkowań politycznych, technicznych i klimatycznych.

Modernizacja magazynu będzie polegać przede wszystkim na zainstalowaniu nowej sprężarki, która pozwoli na wtłoczenie większej ilości gazu. Umowę na dostarczenie sprzętu i urządzeń pomocniczych oraz opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej podpisano z krośnieńską spółką PGNiG Technologie. To pierwszy etap projektu, który jest już finalizowany. - Trwa nadzór nad montażem - informuje Rafał Głuszak z PGNiG, kierownik inwestycji.

Drugi etap dotyczy modernizacji istniejącej infrastruktury, przewiduje m.in. powstanie obiektów dla sprężarki, fundamentów pod transformatory, chłodnice i filtroseparatory, budowę zbiornika kondensatu, budynku energetycznego i budynku gaszenia pożaru, powstanie nowych kanałów kablowych, przebudowę uzbrojenia.

Realizuje go konsorcjum firm z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

- Trwają zaawansowane roboty budowlano-montażowe. Prace postępują zgodnie z harmonogramem - informuje Głuszak.

Na konferencji w Dubiecku przedstawiciele inwestora i wykonawców przedstawili założenie projektu i stan prac. Próbny rozruch i szkolenia obsługi planowane są w maju 2014 roku. Zakończenie wszystkich prac i uruchomienie instalacji ma nastąpić w lipcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24