Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu powstaną ośrodki kuratorskie zamiast poprawczaka

Zdzisław Surowaniec
Trudna młodzież sprawia coraz więcej problemów. Po powstaniu ośrodków kuratorskich praca z nią nie musiałaby się odbywać w ośrodkach zamkniętych.
Trudna młodzież sprawia coraz więcej problemów. Po powstaniu ośrodków kuratorskich praca z nią nie musiałaby się odbywać w ośrodkach zamkniętych. Fot. Dariusz Danek
Przy sądach w Stalowej Woli, Nisku, Tarnobrzegu i Mielcu mogą powstać pierwsze na Podkarpaciu ośrodki kuratorskie, w których zagrożona deprawacją młodzież korzystałaby ze wsparcia, bez konieczności zamykania jej w poprawczaku.

Możliwości takie daje program "Szansa", realizowany w Polsce w 106 placówkach. Na Podkarpaciu byłyby to pierwsze tego typu ośrodki. Właśnie na ten temat dyskutowano wczoraj na konferencji w Urzędzie Miejskim w Stalowej Woli, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości - Barbary Bojko-Kulpy i Edwarda Forysia, zastępcy dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji, oraz przedstawicieli sądów.

Pracę z młodzieżą prowadziliby fachowcy

Prowadząca spotkanie poseł Renata Butryn powiedziała o Barbarze Bojko-Kulpie, że jest "pozytywnie zakręcona" na punkcie programu "Szansa" i może służyć wsparciem w sprawie jego realizacji na Podkarpaciu. Wsparcie dla tej inicjatywy wyraził także marszałek podkarpacki Zygmunt Cholewiński. Wojewódzki Urząd Pracy finansowałby zatrudnienie specjalistów zajmujących się młodzieżą, która weszła na drogę przestępstwa.

- Praca nad trudną młodzieżą w warunkach naturalnych, bez konieczności umieszczania młodych ludzi w zamkniętych ośrodkach, przy współpracy z rodzicami, daje doskonałe efekty - zapewniała Bojko-Kulpa. Tę pracę prowadziłaby kadra fachowców - pedagodzy, nauczyciele udzielający korepetycji, psycholodzy, doradcy zawodowi.

Opieka do wieczora

Dozór nad placówkami miałyby sądy, które kierowałyby tam młodzież. Młodzi ludzie przychodziliby tam po szkole i przebywali do wieczora. Na placówkę składałyby się minimum trzy pomieszczenia o powierzchni około 100 m kw., z kącikiem do przygotowania posiłków i zapleczem sanitarnym.

- Tej szansy, jaką daje program "Szansa", nie można zmarnować - powiedział sędzia Edward Loryś.

- Dzięki takim ośrodkom nie tylko pomagałoby się młodzieży, ale powstawałyby także miejsca pracy - dodała poseł Butryn.

- Należy zakładać, że ze względu na to, co się w Polsce dzieje, kuratorom sądowym będzie przybywać pracy - ocenił prezydent Andrzej Szlęzak.

Sędziowie z życzliwością potraktowali pomysł tworzenia kuratorskich ośrodków i można mieć nadzieję, że powstaną one do końca roku. Okres ich tworzenia trwa około pół roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24