MPWiK Rzeszów to woda, słońce i gaz

Artykuł sponsorowany
Fragment instalacji fotowoltaicznej przy oczyszczalni ścieków MPWiK
Fragment instalacji fotowoltaicznej przy oczyszczalni ścieków MPWiK Fot. Archiwum MPWiK
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie, dbając o środowisko naturalne, wykonało instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW. W planach ma następne ekologiczne istalacje

Produkowana obecnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji woda odpowiada wymogom przepisów prawa polskiego i dyrektywy unijnej. Potwierdzają to wyniki badań wody wykonywanych przez laboratoria sanepidu i MPWiK. Jakość uzdatnianej wody z MPWiK jest tak oczywista, że o niej... zapominamy. Bo ona jest i ma być, bo też misją firmy „jest dostarczanie dobrej, zdrowej wody każdego dnia i oczyszczanie ścieków do ostatniej kropli”.

Korzystają ze słońca

MPWiK jako dostawca zdrowej i czystej wody otrzymało kilka lat temu nagrodę „Lider Regionu“. Jednak ambicją załogi są kolejne wyzwania. Dlatego w firmie spoglądają w górę ku słońcu. Energia słoneczna jest jednym z najbardziej powszechnych, najczystszych i naturalnych źródeł energii.

MPWiK sp. z o.o. w Rzeszowie z dbałości o środowisko naturalne w 2016 r. wykonało instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Inwestycja powstała na terenie oczyszczalni ścieków w Rzeszowie. Wykonawcą zadania o wartości 4 mln zł była firma ML System SA z Zaczernia. Instalacja, która składa się z 3220 paneli fotowoltaicznych, zajęła obszar 2 ha.

Prąd i ciepło

W ramach zadania wykonano też stację inwerterów, rozdzielnie niskiego oraz średniego napięcia, stację trafo z dwoma transformatorami po 1 MVA. Przewidywana roczna produkcja energii z zainstalowanego systemu ma wynieść 0,85 GWh. Instalację wyposażono w system monitoringu parametrów pracy.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialne źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Uzyskiwana w ten sposób zielona energia pokrywa w 74 proc. potrzeby oczyszczalni ścieków na energię elektryczną i w 100 proc. zapotrzebowanie na energię cieplną - są to dane za rok 2016.

Przy oczyszczalni pracują 3 kogeneratory firmy MTU zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW. W ub.r. kogeneratory wyprodukowały 5,35 GWh energii elektrycznej oraz 21,1 GJ ciepła. Oprócz tego z kotłów opalanych biogazem z oczyszczalni uzyskano 1,2 GJ energii cieplnej.

Produkcja energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych i w kogeneracji daje dobre efekty. W czasie maksymalnego nasłonecznienia biogaz magazynowany jest w zbiorniku, a nocą służy on do produkcji energii elektrycznej.

Na rok 2017 MPWiK planuje budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej o mocy 1,2 MW. Ma powstać na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Rzeszowie. Instalacja o powierzchni 2,4 ha składać się będzie z 4 tys. paneli, systemu inwerterów, rozdzielnic prądu, stacji trafo i punktu ładowania pojazdów elektrycznych.

Docelowo, wykorzystując źródła energii odnawialnej, MPWiK dysponować ma mocą urządzeń do produkcji energii elektrycznej w granicach 3,2 MW oraz do produkcji energii cieplnej - rzędu 2,9 MW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24