Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na ceramikę z Bolesławca

Wanda Mołoń
Kamionkowe naczynie ręcznie zdobione można dowolnie kompletować. Fot. Krystyna Baranowska
Kamionkowe naczynie ręcznie zdobione można dowolnie kompletować. Fot. Krystyna Baranowska
To wyróżnia artystyczną ceramikę z Bolesławca, rzemiosło sięgające czasów średniowiecza. Wyroby z brązowego szkliwa znane i poszukiwane w całej Europie trafiały na dwory królewskie. Kamionkowa, ręcznie zdobiona produkcja, ze Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu, prawie w 90 proc. trafia na rynki zachodnie.

Pani Barbara Łopuszyńska-Frend, projektantka z rzeszowskiej „Bafry”, docenia bolesławieckie zestawy obiadowe, herbaciane, kawowe, a także oryginalne drobiazgi do wyposażenia i ozdoby kuchni za urodę, naturalność, prostotę, funkcjonalność, trwałość dopracowaną jakość i za nawiązywanie do zanikającej tradycji.

W rustykalnych klimatach

- Brakuje w naszych domach natury i prostoty, drewna, kamionki, gliny. We własnej kuchni zestawiłam nowoczesne wnętrze i wyposażenie z najbardziej prostym wzorem - zielonymi kółeczkami z brązowym paskiem, a bardzo ujmuje mnie niebieska jagódka z zielonym listkiem - mówi pani Barbara. Uważa, że kamionka cudownie współgra z rustykalnymi klimatami, co wcale nie znaczy, że nie możemy łamać kanonów i zestawiać z bardziej współczesnymi klimatami.

Bolesławiecka ceramika łączy wielowiekowe tradycje form z użytkowymi wyzwaniami współczesności. Dekoratorzy, projektanci oraz osoby samodzielnie urządzające mieszkania najbardziej poszukują naczyń z dekoracją tzw. stempelkową, gęsto pokrywającą całe naczynie lub tworzącą dekoracyjne motywy. A wszystko na kremowym tle.

Rybie łuski z pawimi oczkami

Łopuszyńska-Frend uważa, że kamionka daje ogromne możliwości zestawiania naczyń o różnych motywach zdobniczych - kółka z kropkami, rybimi łuskami, pawimi oczkami, kwiatuszkami, krateczkami, ponieważ łączy je tworzywo i metody zdobnicze.

- Nawet kolory nie „gryzą się”. Dominuje najbardziej charakterystyczny dla Bolesławca kobaltowy błękit, brązy, zielenie i żółcie, barwniki wytrzymujące bardzo wysoką temperaturę wypału. Naczynia dekorowane są ręcznie, tradycyjną metodą stempelkową, kiedy drobne wzory nanoszone są ręcznie za pomocą specjalnych stempli z gąbki morskiej oraz pędzelkami. Co ważne! Szkliwa i farby są bezpieczne ekologicznie, nie zawierają kadmu i ołowiu.

Unikatowe stemplowanie

Ton i trendy współczesnym kamionkowym naczyniom i dekoracyjnych przedmiotom nadają artyści i projektanci, najczęściej absolwenci wrocławskiej ASP. Wiele wzorów stanowi unikatowe kolekcje, wytwarzane w kilku, kilkunastu kompletach.

- Po zużyciu stempla o niepowtarzalnym kształcie, wyszukuje się następny, o zbliżonej formie i wielkości, ale nie identyczny - wyjaśnia projektantka, dodając, że stempli i przygotowanych przez projektantów unikatów najczęściej nie można skopiować.

W kraju i za granicą ludzie gromadzą kolekcje ceramicznych wyrobów, dokupując systematycznie nowe formy i wzory. Bo są to unikaty na skalę światową, a bolesławiecka „Ceramika Artystyczna” wciąż poszukuje atrakcyjnych form i dekoracji.

***

Naczynia kamionkowe są żaroodporne, kwasoodporne i nieprzeciekliwe. Pozwalają podgrzewać posiłki w kuchenkach mikrofalowych, zapiekać w piekarnikach. Eksportowane są do 25 krajów świata, przy czym połowę wyrobów kupują Amerykanie.

***

Kamionkowe wyroby umożliwiają kompletowanie i stałe rozbudowywanie dowolnych zestawów obiadowych, do kawy, herbaty. Można wybierać pojedyncze egzemplarze: cukiernice, świeczniki, puzderka, kielichy, wazony, dzbany i dzbanuszki, pojemniki na chleb, ser, masło, zioła, miski, bigośnice, bulionówki, łyżki, chochle, kubeczki z sitkami do zaparzania herbaty i ziół, a nawet... kropielnice i krzyżyki na ścianę. Na rynku pojawiło się sporo podróbek kamionki z Bolesławca. Oryginalna znaczona jest na spodzie naczynia znakiem „Ceramiki Artystycznej”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24