Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie robią zdjęcia z duszą

Agnieszka I. Skowron
Uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego "Nie samą szkołą żyje człowiek” odbyło się 17 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie. Na konkurs nadesłano łącznie 22 zdjęcia oraz 28 cykli zdjęć, które zakwalifikowano do 2 kategorii wiekowych.
Uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego "Nie samą szkołą żyje człowiek” odbyło się 17 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie. Na konkurs nadesłano łącznie 22 zdjęcia oraz 28 cykli zdjęć, które zakwalifikowano do 2 kategorii wiekowych. Krystyna Baranowska
Fotografia może być sposobem na spędzanie wolnego czasu, a także zajęciem na całe życie. Tak mówili o swojej pasji finaliści konkursu "Nie samą szkołą żyje człowiek" zorganizowanego przez rzeszowski Młodzieżowy Dom Kultury.

Fotografia to ujęcie chwili. Zapisuje pewne wspomnienia, do których później można wrócić. Rejestruje zarówno dobre, jak i złe chwile. Nie wiążę przyszłości zawodowej z fotografią. Jest to moja pasja - mówi Dominika Ślęczka, uczennica Liceum Plastycznego w Rzeszowie, zgłębiająca tajniki fotografii pod okiem Pawła Olearki w MDK w Rzeszowie.

- Po prostu kocham robić zdjęcia. Już od bardzo dawna interesuję się fotografią. Chciałabym się dostać do szkoły filmowej. Będę próbować do skutku. Mam nadzieję, że kiedyś zrobię coś fajnego - dodaje Katarzyna Drążek z tego samego liceum, ucząca się fotografii u tego samego mistrza w MDK.

Szukanie inspiracji

Taka pasja na pewno sporo kosztuje. Wymaga też cierpliwości i całej masy inspirujących pomysłów.

- Lubię robić zdjęcia z grupą, wtedy wychodzą zaskakujące efekty - opowiada Faustyna Przywara, uczennica Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek w Rzeszowie, ucząca się fotografii od Dominiki Mróz-Toton w MDK.

- Każde zdjęcie praktycznie trzeba przemyśleć. Z tym, że czasem wyjdzie doskonałe od razu, w pierwszej chwili. Czasem zaś trzeba poświęcić mu naprawdę dużo prób. Inspiracji można szukać nawet w Internecie. I nie chodzi tutaj o kopiowanie czyjegoś pomysłu, tylko o znalezienie jednego elementu, który zainspiruje do własnej twórczości - podkreśla Dominika.

- Warto podziwiać zdjęcia tych największych, Moim mistrzem jest Philippe Halsman, a ulubionym jego zdjęciem "Dali Atomicus". Wszystko skacze na tym ujęciu. Do tej pory nie wiem, jak on to zrobił. Bez obróbki wszystko jest profesjonalnie wykonane. Chciałabym osiągnąć taką perfekcję - uzupełnia Katarzyna.

Różne interpretacje

Jak podkreślają nasze rozmówczynie, ciężko jest wytłumaczyć, co się chce wyrazić przez swoje fotografie.

- Trudno jest zrobić zdjęcie pod kątem pomysłu, który się ma w głowie. Pewne rzeczy chce się przekazać odbiorcy, ale nie ma nigdy pewności, że zostaniemy dobrze zrozumiani - wyjaśnia Dominika.

- Fajnie jest, gdy ludzie bardzo różnie interpretują nasze zdjęcia. Ludzie czasem naprawdę przekazują zaskakujące interpretacje, na które sama bym nigdy nie wpadła - kontynuuje Katarzyna.

Faustyna zaś dodaje, że i tak najbardziej w pamięć zapadają rodzinne fotografie.

- Lubię podczas rodzinnych wyjazdów mieć ze sobą aparat. Chwile, które uwieczniam, są bezcenne. W niespodziewanym momencie można uchwycić niesamowite zjawiska, np. ostatnio, będąc w górach, uwieczniłam tęczę zimą.

Fotografia musi mieć swoją ideę

Zdjęć w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo, można powiedzieć, że zalewają nas z każdej strony. Niestety, często ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

- Nie wiem, dlaczego zdjęcia serwowane nam w dużej mierze przez media, a także zamieszczane w Internecie to w większości wypadków nic nie warte obrazy. Sztuki robienia dobrego zdjęcia można się nauczyć. Później dopiero cała filozofia tkwi w tym, czy poczuliśmy robione zdjęcie - wyjaśnia Katarzyna.
- Pamiętam z Internetu jedno zdjęcie, które obrazuje dzisiejszą rzeczywistość w tym względzie. Pokazywało duże mieszkanie, a w nim stos zdjęć. Wyobraziłam sobie, ile tam musi być zdjęć, które są świetne, i ile takich nienadających się do niczego.

Fotografia przez swoją powszechność powoduje, że jakość wykonywanych zdjęć jest bardzo słaba. Technicznie zdjęcie można dobrze wykonać, znając podstawowe zasady, ale tą kropką nad "i“ może być odpowiedź na pytanie, czy ja czuję ideę tego zdjęcia - dodaje Dominika.

Magdalena Sierżęga, koordynatorka konkursu mówi z dumą:

- Nie mam pojęcia, co daje młodym fotografia. Ale wiem, że na takie zajęcia jest zawsze dużo chętnych. W tym roku zauważyłam, że na konkurs nadesłano tylko zdjęcia dobre jakościowo. We wcześniejszych edycjach zdarzało się, że było ich dużo więcej, ale gorszej jakości. Jest u nas grupa zapaleńców, którzy znają się na fotografii, i w efektach ich pracy widać prawdziwą pasję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24