MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młody pracownik może na starcie dostać ok. 2 tys. zł

Norbert Ziętal [email protected]
Startująca w zawodowe życie młodzież z Podkarpackiego zarabia mniej niż nowicjusze w innych województwach. Fot. Norbert Ziętal
Startująca w zawodowe życie młodzież z Podkarpackiego zarabia mniej niż nowicjusze w innych województwach. Fot. Norbert Ziętal
Jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o zarobki młodych, wykształconych ludzi startujących w życie zawodowe. W Podkarpackiem mogą oni liczyć na 2 tys. złotych brutto.

Badanie w całej Polsce przeprowadziła firma konsultingowa Sedlak & Sedlak. Wzięło w nim udział 101 tys. osób. Jego autorzy zaznaczają, że wyniki dotyczą wybranej grupy osób.

- W naszym badaniu dominują ludzie młodzi. 70 proc. ankietowanych miało mniej niż 35 lat. 73 proc. stanowili ludzie z wyższym wykształceniem. Z tych powodów nasi respondenci zarabiają więcej niż typowi przedstawiciele społeczeństwa – twierdzą autorzy raportu.

Badane były zarobki pracowników dopiero zaczynających życie zawodowe, jak również ze stażem od 2 do 15 lat.

Mieszkaniec Podkarpackiego, po studiach, na starcie może liczyć na 2 tys. złotych brutto. Tyle samo co osoba podejmująca pracę w Lubelskim. To mniej niż w jedenastu innych województwach. Gorzej od nas mają tylko młodzi mieszkańcy Warmińsko – Mazurskiego, Świętokrzyskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

Najwięcej, bo 2700 złotych, zarabiają mieszkańcy Mazowieckiego, a zaraz po nich Dolnośląskiego. Z tym, że w stolicach tych województw, a tam głównie pracują młodzi po studiach, zarobki na starcie wynoszą 4500 złotych w Warszawie i 4000 złotych we Wrocławiu. Tymczasem dla Rzeszowa stawką jest 3300 złotych.

W Podkarpackiem po 2 latach pracy można liczyć na 200 złotych podwyżki, po 4 latach na kolejne 300 złotych. Największy wzrost wynagrodzenia, o 23 proc., odczuwają pracownicy po osiągnięciu 6-letniego stażu. Otrzymują wtedy 3080 złotych.

W naszym województwie najlepiej zarabiają bankowcy (3325 złotych), pracownicy przemysłu ciężkiego (3200 złotych) i informatycy (3100 złotych).

Podane wartości nie są średnimi, lecz medianami. Oznacza to, że tyle samo osób zarabia mniej i tyle samo dostaje więcej niż wynosi dana kwota.

- To żadna nowość, że u nas zarabia się najmniej. Dlatego po studiach lepiej zostać w większym mieście, w innej części Polski, lub nawet wyjechać za granicę, a do nas wrócić za jakieś 10 lat. Wtedy można liczyć na lepsze zarobki – opowiada Adrianna, studentka ostatniego roku stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej.

Tak myśli więcej osób z Podkarpackiego, studiujących w innych regionach.

- W naszym interesie jest, aby młodzi ludzie u nas zdobywali doświadczenie, podejmowali działalność gospodarczą, tworzyli nowe miejsca pracy i zakładali rodziny. Jak na starcie zdobyć większe zarobki?

Młodzi ludzie z Podkarpackiego w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że praktyki i staże już na etapie studiów pozwalają nabyć doświadczenie i doskonalić umiejętności, które są niezbędne do osiągania w przyszłości większych zarobków. Pracodawcy chętniej i na korzystniejszych warunkach zatrudniają osoby, które w CV mogą wykazać się różnymi formami aktywności, choćby w wolontariacie czy inicjatywach społecznych – twierdzi dr Tomasz Soliński z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zarobki (mediana): Polska: 3 500

Rzeszów: 3 300

Podkarpackie: 2 800

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24