Mistrzostwa Podkarpacia w koszykówce: Sokół Łańcut ograł w finale Miasto Szkła Krosno [FOTO, WIDEO]

Takich emocji w finałach mistrzostw Podkarpacia w koszykówce mężczyzn już dawno nie było. Po kilku latach dominacji Miasta Szkła Krosno, mamy nowego mistrza, to Sokół Łańcut. Łukasz Pado

Sokoły były gospodarzem i głównym faworytem do wygranej, ale ta nie przyszła im tak łatwo.

Pierwszego dnia mistrzostw kibice zobaczyli bardzo jednostronne mecze. Drużyny z 1 ligi: Sokół i Miasto Szkła nie dały szans w półfinałach rywalom z 2 ligi, odpowiednio Stali Stalowa Wola i AZS-owi PWST Jarosław. Tak jak w starciu Sokoła ze Stalą mecz zakończył się ponad pięćdziesięciopunktową różnicą.

Koszykarze emocje zostawili na drugi dzień. Tym razem spotkały się ze sobą zespoły z tych samych lig. O 3. miejsce spotkały się ekipy ze Stalowej Woli i Jarosławia.

Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando tych drugich i gdy na przerwę PWST schodził z przewagą 17 punktów (29:46),zdawało się, że jest po wszystkim. „Stalówka” podniosła się jednak i w drugiej połowie to drużyna Bogdana Pamuły wzięla sprawy w swoje ręce. Do rozstrzygnięcia meczu potrzebne były, aż dwie dogrywki. Bohaterem spotkania był Cezary Gumiński, zdobywca aż 39 punktów w tym spotkaniu. Snajper jarosławian, aż pięć razy trafiał do kosza za trzy punkty i dzięki takiemu dorobkowi pewnie wygrał klasyfikację Króla Strzelców całego turnieju.

Ogromne emocje mieliśmy również w finale. Tutaj dogrywek nie było, ale kibice gospodarzy z przyjemnością będą wspominać to spotkanie. Przez większość spotkania na prowadzeniu byli krośnianie. Po drugiej kwarcie nadal mieli przewagę 11 punktów (32:43).

Podobnie jak w meczu o 3. miejsce, tak i tutaj długa przerwa odwróciła losy spotkania. Sokół rzucił się do odrabiania strat. Sygnał do ataku dał kapitan drużyny Maciej Klima. Otworzył trzecią kwartę celnym rzutem za trzy punkty, a po jego kolejnej „trójce” było już tylko 45:47 dla przyjezdnych. Krośnianie ochłonęli na czasie i wrócili do gry. Zbudowali niewielką przewagę i wydawało się, że sytuacja jest opanowana. Gospodarze ruszyli jednak z kolejnym szturmem. Po rzucie osobistym Rafała Kulikowskiego na tablicy pojawił się remis po 67. Chwilę potem Wieloch dał pierwsze w tym meczu prowadzenie łańcucian. Tego już nie oddali.

Wyniki Mistrzostw Podkarpacia 2019
Półfinały
Rawlplug Sokół Łańcut – Stal Stalowa Wola 102:47
(16:20, 30:7, 26:12, 30:8)
Sokół: Konopatzki 8 (2x3), Wieloch 14 (1x3), Kulikowski 8, Karolak 11 (3x3), Pawlak 23 (5x3), Klima 20 (1x3), Ciechociński 16 (1x3), Czerwonka 2, Noga. Trener Dariusz Kaszowski.

Stal: Tabor 16 (2x3), Bejnar 13 (1x3), Buczek 6, Jadaś 5, Kindlik 4, Łabuda 3 (1x3), Bandyga, Godawski, Bednarz, Pietras, Andreasik, Siembida. Trener Bogdan Pamuła.

Miasto Szkła Krosno – AZS PWST Jarosław 73:54 (19:14, 16:17, 17:10, 21:13)
Miasto Szkła:
Śpica 17 (2x3), Oczkowicz 13 (2x3), Smarzy 12, Sadło 12, Ziółko 5, Żmudzki 5, Spała 3, Ciesielski, Walciszewski 2, Dymała 2, Trener Marcin Radomski.

Jarosław: Gumiński 39 (5x3), Bielecki 15 (2x3), Kuśmierz 11 (1x3), Mikołajko 11, Agrasiński 4 (1x3), Koper 4, Fortuna 4, Reichert 2, Suliba 1, Buszta. Trener Tomasz Fortuna.

O 3. miejce
AZS PWST Jarosław – Stal Stalowa Wola 91:90 (21:15, 25:14, 14:20, 8:19, 16:16, 7:6)

Stal: Kindlik 28 (2x3), Tabor 21 (2x3), Łabuda 18 (4x3), Bejnak 12 (1x3), Bandyga (1x3), Buczek 1, Pietras 2, Gudawski, Bednarz, Andreasik, Jadaś.

Finał:
Rawlplug Sokół Łańcut – Miasto Szkła Krosno 83:75
(15:25, 25:17, 17:18, 26:15)
Sokół: Konopatzki 2, Wieloch 21 (1x3), Kulikowski 5, Karolak 8 (1x3), Pawlak 17 (2x3), Klima 19, Czerwonka 11, Noga. Trener Dariusz Kaszowski.

Miasto Szkła: Śpica 17 (2x3), Czujkowski 21, Oczkowicz 16 (2x3), Smarzy, Sadło 5, Ziółko, Żmudzki 6, Spała 7, Ciesielski 1, Walciszewski 2, Dymała 2, Trener Marcin Radomski.