MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miód rzepakowy. Jakie ma właściwości? Na co pomaga?

luks
fancycrave1, pixabay.com
Miód rzepakowy ma kolor złota. Łagodzi problemy związane z oddychaniem. Przyspiesza gojenie się ran i schorzeń skórnych. Miód rzepakowy pomaga przy problemach z wątrobą.

Kupienie prawdziwego miodu staje się czasami nie lada wyzwaniem jeśli oczywiście nie mamy pewności z jakiego źródła pochodzi. Po czym możemy rozpoznać prawdziwy miód?

- Prawdziwy miód powinien się krystalizować po pewnym czasie. I tak np. miód rzepakowy czy miód nawłociowy może krystalizować się już po siedmiu dniach. Miody wielokwiatowe krystalizują się z reguły po około 30 dniach, a np. miód akacjowy krystalizuje się dopiero po 9 miesiącach, a nawet roku – mówi Tadeusz Dylon, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.

Miód rzepakowy: właściwości. Jakie działanie ma ten miód?

Miód rzepakowy ma złoty kolor. Krystalizuje się szybko, w ciągu kilku dni po odbiorze. Po skrystalizowaniu jest biały lub kremowy, o konsystencji drobnoziarnistej, mazistej. W smaku bardzo słodki. Ma zapach kwitnącego rzepaku, z czasem woń słabnie. Miód rzepakowy kalorie dostarcza z cukrów prostych. Wartość energetyczna w 100 g to 340 kcal, a w porcji 5g to 17 kcal.

Miód rzepakowy sam w sobie nie leczy, w związku z czym nie powinniśmy traktować go jako lekarstwa, jednak bez wątpienia zasługuje na to, aby docenić jego właściwości.

  1. Przede wszystkim wysoka zawartość glukozy sprawia, że miód rzepakowy idealnie nadaje się jako źródło dobrze przyswajalnej energii dla osób obciążonych wysokim wysiłkiem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym, a także dla rekonwalescentów.
  2. Bardzo dobrze sprawdza się w chorobach wątroby – glukoza i fruktoza wchłaniają się szybko, a powstający z przemian glukozy kwas glukuronowy wspomaga procesy detoksykacji organizmu odciążając tym samym wątrobę. Niektóre rodzaje miodu wykazują właściwości antybakteryjne, jednak nie dostrzeżono takiego działania w przypadku miodu rzepakowego.
  3. Jak każdy miód, także miód rzepakowy można wykorzystać we wspomaganiu powrotu do zdrowia chorych po zawale serca. Miód, prawdopodobnie ze względu na zawartość acetylocholiny, powoduje poszerzenie naczyń wieńcowych oraz zapobiega nadciśnieniu.
  4. W prewencji chorób układu krążenia staje się istotnym elementem, ponieważ może wykazywać działanie obniżające stężenie we krwi frakcji LDL cholesterolu. Ostrożnie spożywać miód powinny jednak osoby chore na cukrzycę – charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, jego spożycie w dużej ilości zwiększy glikemię ponad górne wartości normy.

Jak nie dać się nabrać i kupić prawdziwy miód? Przydatne rady

Miód rzepakowy: cena. Ile za niego zapłacimy?

Średnio za 0,9 litra/1,2 kg miodu rzepakowego należy zapłacić 30 zł. Jest on łatwo dostępny i należy do tańszych miodów, dlatego chętnie sięgamy właśnie po miód rzepakowy. Cena przy zakupie bezpośrednio od pszczelarza może być o kilka złotych niższa.

Warto sięgać po miód rzepakowy. Właściwości tego miodu przydatne są nie tylko w okresie wzmożonego wysiłku, ale także na co dzień. Doceńmy miód rzepakowy i nie zrażajmy się jego nieapetycznym białym kolorem. Stanowić będzie on świetne uzupełnienie codziennej diety.

Miód rzepakowy ma największą ilości glukozy i aminokwasów.

Miód rzepakowy: na co pomaga?

  • łagodzi problemy związane z oddychaniem
  • przyspiesza gojenie się ran i schorzeń skórnych
  • pomaga zwalczyć dolegliwości wątroby
  • miód rzepakowy jest też dobry na kaca
  • kto ma złe krążenie i nadciśnienie, niech też sięga po miód rzepakowy

Miód rzepakowy: zastosowanie w naszym codziennym życiu

Miód rzepakowy najczęściej stosuje się w przypadkach chorób serca i naczyń: przyjmuje się 1-2 łyżki stołowe miodu 3 razy dziennie, po rozpuszczeniu w 1/2 szklanki ciepłej wody. Zakładając, że 1 łyżka miodu waży średnio 20 g, odpowiada to 60-120 g dziennie. Najlepiej jest przyjmować miód na godzinę przed lub godzinę po posiłku. Czas trwania leczenia wynosi przeciętnie 6 tygodni.

Miód rzepakowy. Jakie ma właściwości? Na co pomaga?
fancycrave1, pixabay.com

Miód rzepakowy: kremowany

Z upływem czasu miody zmieniają swoją konsystencję, stają się wtedy twarde. Miód kremowany podlega procesowi polegającym na specjalnym, długim i delikatnym mieszaniu. Przez długi czas pozostaje w stanie puszystego kremu, a jego barwa pozostaje śnieżno biała zachowując wszystkie swoje zbawienne wartości. Dzięki kremowaniu miód uzyskuje kremową konsystencję i łatwo wyjmuje się go z naczynia i rozprowadza np. na pieczywie.

  • miód rzepakowy kremowany dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk i nie pozostawia plam np. na odzieży
  • miód ten nie rozwarstwia się, nie ma więc niebezpieczeństwa fermentowania
  • optymalna temperatura przechowywania miodu kremowanego wynosi 20-22 stopnie C

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24