Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy: Rzeszów to miasto wojewódzkie, a musimy korzystać z szambowozów

apl
Mieszkańcy os. Załęże muszą korzystać z szambowozów.
Mieszkańcy os. Załęże muszą korzystać z szambowozów. Mariusz Kapała/Polska Press
Mieszkaniec rzeszowskiego Załęża skarży się, że on i jego sąsiedzi skazani są na korzystanie z szamb, bo w ich części osiedla nie ma kanalizacji. Władze Rzeszowa tłumaczą, że inwestycje w tej części miasta są prowadzone, także w zakresie systemu odprowadzania ścieków.

- Od kilku lat mieszkam na ulicy Załęskiej w Rzeszowie w sąsiedztwie zakładu karnego i jeszcze do niedawna działającej giełdy samochodowej - precyzuje pan Bartosz. - Zmagam, a właściwie zmagamy się z bardzo dziwnym jak na dzisiejsze standardy problemem - brakiem podłączenia części naszego osiedla do sieci kanalizacyjnej.

Irytuje go, że w mieście innowacji planuje się napowietrzne kolejki i tramwaje, ale gdzieniegdzie brak sieci kanalizacyjnej.

- Najśmieszniejsze jest jednak to, że to właśnie na naszym osiedlu znajduje się oczyszczalnia ścieków, do której my nie mamy dostępu – dziwi się. - Chociaż w cieplejsze dni przy "pomyślnych wiatrach" połowa osiedla czuje, że zakład pracuje i ma się dobrze, to nasze nieczystości trafiają do przydomowych szamb.

Dodaje, że w jego sąsiedztwie buduje się kilkanaście szeregówek, które też - nie wiadomo jak długo - nie będą miały dostępu do kanalizacji. Tymczasem koszt jednorazowego opróżniania szamba, to około 250 - 300 złotych.

- Zdaję sobie również sprawę, że nasz problem nie jest problemem kilku tysięcy mieszkańców osiedla tylko niewielkiej jego części, aczkolwiek tak samo, jak inni my również płacimy podatki w tym mieście i chcielibyśmy być traktowani na równi z nimi – oczekuje pan Bartosz.

Urząd Miejski w Rzeszowie tłumaczy, że sieć kanalizacyjna na osiedlu Załęże i innych będzie sukcesywnie rozbudowywana

Załęże trafiło w granice administracyjne Rzeszowa w 2006 r. Władze miasta zapewniają, że od tego czasu inwestycje w osiedlu prowadzone są stale, na dowód czego podają listę ponad 30 z nich, które w większości zostały już zakończone, bądź wciąż są prowadzone.

- W ostatnich latach Rzeszów powiększył się o ponad 100 procent, przyłączając do miasta mnóstwo terenów z okolicznych gmin - tłumaczy Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa. - Między 2006 a 2021 rokiem powierzchnia miasta zwiększyła się z 53,69 km kw. do 128,5 km kw., w tym czasie w nowe tereny miasto zainwestowało ponad 2,2 mld zł.

Wśród załęskich inwestycji miasta od 2006 r. wymieniane są te drogowe, obiektów szkolnych, sportowych i domu kultury, sieci ciepłowniczych, oświetlenia ulicznego, ale też „budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej na osiedlu Załęże, budowa kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej w rejonie ul. Św. Floriana, Kwarcowej, ks. Stączka, Załęskiej, przebudowa pompowni ścieków oraz głównych ciągów kanalizacji podciśnieniowej, budowa mechanicznej suszarni osadów wraz z modernizacją obiektów Oczyszczalni Ścieków” - wylicza rzeszowski ratusz.

Projekt „Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Załęskiej” jest właśnie realizowany, a w jego zakres wchodzi opracowanie dokumentacji projektowej na wykonanie kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Spółdzielczej i Załęskiej w Rzeszowie (sieć kanalizacji deszczowej o średnicy fi 400 o długości ok. 727 mb, fi 200 o długości ok. 29 mb, studnie betonowe DN1200 i DN1000, wpusty uliczne DN500).

- Sieć kanalizacyjna na osiedlu Załęże, a także na pozostałych terenach, gdzie w tym zakresie występują jeszcze braki, będzie sukcesywnie rozbudowywana, w miarę możliwości budżetowych - zapewnia Gubernat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24