MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto! Podpowiadamy jaką wybrać uczelnię

Anna Janik, Anna Ryznar
Wybór kierunku studiów to decyzja, którą musi podjąć każdy maturzysta, zamierzający zdobywać wyższe wykształcenie.
Wybór kierunku studiów to decyzja, którą musi podjąć każdy maturzysta, zamierzający zdobywać wyższe wykształcenie. Fot. Krystyna Baranowska
Maturzyści najchętniej decydują się na znane kierunki studiów na polskich uczelniach. Czasem warto jednak zastanowić się nad wyborem specjalności, która jest nowością w programie studiów.

Jednym z trzech nowych kierunków na Uniwersytecie Rzeszowskim jest mechatronika. Program nauczania zawiera elementy elektroniki, mechaniki i robotyki. Po trzech latach studenci uzyskują tytuł inżyniera, a po kolejnych dwóch magistra (studia II stopnia).

Przy rekrutacji dla kandydatów z nową maturą uwzględniane są punkty z egzaminu dojrzałości z języka polskiego, obcego i matematyki. Oprócz matmy"podwójna ilość punktów przyznawana jest za zdany egzamin z informatyki, fizyki z astronomią i chemii (poziom podstawowy).

Inżynierowie również po UR

Kolejną nowością na UR jest inżynieria materiałowa. Kierunek powstał ze względu na zapotrzebowanie na specjalistów w prężnie rozwijającej się Dolinie Lotniczej. Tak jak w przypadku mechatroniki studenci po pięciu latach otrzymują tytuł magistra inżyniera.

Tacy absolwenci mają szansę pracować w zakładach produkcyjnych oraz ośrodkach naukowo-badawczych. Ostatnią z nowych propozycji rzeszowskiego uniwerku jest praca socjalna. Kierunek na wydziale socjologiczno-historycznym przeznaczony jest dla absolwentów szkół pomaturalnych i pozwala nabyć pełne uprawnienia pracownika socjalnego, np. w MOPS lub GOPS.

Jest w czym wybierać

Politechnika Rzeszowska. Inżynieria materiałowa.
Studia I stopnia (inżynierskie) stacjonarne i niestacjonarne. Specjalności na studiach I stopnia: materiały konstrukcyjne i nanomateriały oraz zarządzanie w gospodarce materiałowej.

W czasie studiów będzie można zaznajomić się m.in. z tematyką dotyczącą składu chemicznego, struktury, właściwości fizykomechanicznych oraz metod otrzymywania, przetwarzania i modyfikacji metali, wyrobów ceramicznych i szkła.

Absolwenci mogą pracować w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego jako technolodzy i mistrzowie produkcji, biurach projektowych i jednostkach badawczych przemysłu maszynowego.

Inżynieria chemiczna i procesowa

Studia I stopnia (inżynierskie) stacjonarne. Specjalności: przetwórstwo tworzyw polimerowych oraz inżynieria produktu i procesów proekologicznych.

W programie zajęcia m.in. z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, studenci dowiedzą się, jak opisywać zjawiska stanowiące podstawę przebiegu procesów w skali przemysłowej. Zdobędą wiedzę na temat kontroli i bezpiecznego prowadzenia procesów, umiejętność planowania i prowadzenia badań, korzystania z przyrządów pomiarowych oraz interpretowania uzyskanych wyników.

Absolwenci znajdą pracę m.in. w biurach inżynierskich i pracowniach projektowych różnych gałęzi przemysłu przetwórczego, przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym, metalurgicznym, energetycznym, maszynowym, elektronicznym oraz drobnej wytwórczości.

Automatyka i robotyka

Studia I stopnia (inżynierskie) realizowane będą w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Specjalność na studiach I stopnia: komputerowe systemy sterowania.

W programie m.in.: tworzenie oprogramowania sterowników, projektowanie zrobotyzowanych gniazd produkcyjnych, tworzenie rozproszonych systemów sterowania, projektowanie i eksploatacja sterowników, budowa mikrokomputerów sterujących oraz robotyka i mechatronika. Studenci poznają sposoby rozwiązywania problemów inżynierskich i badawczo-rozwojowych w zakresie systemów sterowania.

Absolwenci będą mogli pracować m.in. na stanowiskach: automatyk, projektant, konstruktor systemów oraz urządzeń automatyki, pracownik działów automatyki i informatyki, specjalista do spraw wdrożeń i integracji systemów.

Finanse i rachunkowość

Studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne i niestacjonarne. Specjalności: samodzielny księgowy oraz analityk finansowy.

W programie studiów m.in. rachunkowość przedsiębiorstw, zarządzanie finansami, rachunkowość finansowa i zarządcza, rachunek kosztów, obowiązujące przepisy i standardy sprawozdawczości finansowej, metody analizy finansowej i funkcjonowania rynków finansowych oraz controlling i audyt finansowy.

Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające na sprawne funkcjonowanie w przedsiębiorstwach i instytucjach rynku finansowego. Absolwenci będą mogli pracować m.in. w działach finansowych i księgowości przedsiębiorstw i instytucjach budżetowych, biurach podatkowych i rachunkowych, izbach i urzędach skarbowych.

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe będzie można wybrać na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia (licencjackie). Specjalności: międzynarodowe stosunki gospodarcze, bezpieczeństwo oraz marketing i handel międzynarodowy.

W programie studiów zajęcia z historii, socjologii, politologii, prawa międzynarodowego, ekonomii, stosunków gospodarczych i politycznych wybranych regionów świata, procesów globalizacji i integracji, zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego w aspekcie politycznym, ekonomicznym i militarnym oraz analizy i oceny procesów i zjawisk zachodzących w poszczególnych regionach świata.

Absolwenci będą mogli pracować m.in. w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, których działalność przekracza granice kraju, organizacjach międzynarodowych, rządowych i pozarządowych, firmach ubezpieczeniowych, finansowych i leasingowych, hotelach i biurach podróży, a także mediach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24