Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek pisemny egzamin maturalny z języka polskiego. Maturzyści typują najczęściej „Pana Tadeusza”

Beata Terczyńska
Egzaminem z języka polskiego rozpoczną się w piątek pisemne matury. Zdający obstawiają, że dostaną wypracowanie odnoszące się do odzyskania niepodległości, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie tego wydarzenia.

Jak każdego roku, maturzyści typują lektury i tematy - pewniaki. Niektórzy spodziewają się, że kolejny raz pojawi się fragment „Lalki”. Z innych pozycji najczęściej wymieniają też: „Ferdydurke”, „Dziady”, „Dżumę”, „Granicę”, „Cudzoziemkę”, „Ludzi bezdomnych”, „Przedwiośnie”, „Zbrodnię i karę”, pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego oraz literaturę wojenną.

Matura próbna 2018. Próbne arkusze z języka polskiego wraz z odpowiedziami

Są i tacy, którzy stawiają na wiersze Zbigniewa Herberta - poetę, który jest jednym z patronów 2018 r.

- Moi uczniowie najczęściej wymieniają jednak „Pana Tadeusza” - mówi Sylwia Szuba-Cyran, polonistka z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. - Typują temat związany z okresem, w którym toczy się akcja epopei, z wątkami niepodległościowymi, Napoleonem, nadziejami Polaków.

Spodziewają się fragmentu sceny w karczmie Jankiela, która ukazuje działalność księdza Robaka.

- Przeważnie jednak jest tak, że nigdy nie ma tego, co większość przewiduje - śmieje się polonistka. - Zawsze coś zaskakuje młodzież.

Jak przed rokiem, kiedy w wypracowaniu na maturze z języka polskiego nie pojawił się fragmenty lektury, tylko nieznanej im książki. Dostali temat: „Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz do wybranych tekstów kultury”.

Sprawdź:

Rok wcześniej na maturze z polskiego pisali, czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważali problem odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury. Wtedy też pojawiła się interpretacja wiersza „Dałem słowo” Herberta.

Maraton maturalny potrwa do 25 maja. Każdego dnia przeprowadzane są dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga o 14. Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej to:‎ język polski, matematyka i język obcy - na poziomie podstawowym, a także wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W części ustnej - język polski i obcy. Egzamin z królowej nauk, czyli obowiązkowej matematyki - w poniedziałek, 7 maja.

Aby otrzymać świadectwo maturalne, zdający muszą uzyskać co najmniej 30 proc. pkt z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej, co najmniej 30 proc. pkt z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24