MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Władysław Ortyl: Wzrost PKB w województwie podkarpackim w 2018 roku wyniósł 7,8 procenta. Jesteśmy liderem!

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Krzysztof Łokaj
O rozwoju gospodarczym regionu i pomocy przedsiębiorcom w trudnym czasie epidemii rozmawiamy z WŁADYSŁAWEM ORTYLEM, marszałkiem województwa podkarpackiego.

- Co roku o tej porze wręczamy nagrody Liderom Regionu. Niestety tegoroczna edycja ma charakter jedynie wirtualny. Nagrodzonych przedstawimy on-line, bo taki sposób wymusza sytuacja panująca na świecie.
- Rzeczywiście przyszło nam zmierzyć się z poważnym problemem. Pandemia koronawirusa zmieniła bieg świata zupełnie. Odwoływane są wielkie komercyjne imprezy. Wszyscy wolelibyśmy się spotkać na imprezie z okazji wręczania nagród Liderom Regionów, ale każdy rozumie powagę sytuacji. Zabezpieczenia, które wprowadził rząd mają nas uchronić przed zakażeniem. Trzeba się im podporządkować.

- To test dla całego społeczeństwa i gospodarki również?
- Bardzo poważny sprawdzian, egzamin i myślę, że jak na razie zdajemy go w miarę dobrze. Chciałem w tym miejscu bardzo podkreślić zaangażowanie polskiego rządu, który odpowiednio wcześnie wprowadził obostrzenia sanitarne i równie szybko podjął pracę legislacyjne, które pozwolą pomóc przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich okresie. My też przygotowujemy pewne rozwiązania. Myślę, że znajdą się też pewne możliwości w naszym RPO. Niezwykle trudnym problemem w tym kryzysie będzie utrzymanie miejsc pracy. To wszystko nie są proste zadanie, bo nie wiemy jeszcze, w jakim kierunku rozwinie się pandemia i nie wiemy, jak długo potrwa, a przepisy muszą być precyzyjne.

- Panie marszałku, podsumujmy zatem ubiegły rok. Co, z punktu widzenia samorządu wojewódzkiego, miało kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego na Podkarpaciu?
- Wskaźniki rozwoju gospodarczego pozytywnie wyróżniają województwo podkarpackie, widzimy, że Podkarpacie stało się liderem gospodarczym i możemy pochwalić się wzrostem gospodarczym. Potwierdzają to jednoznacznie dane GUS. Średni wzrost PKB w województwie w 2018 r. wyniósł 7,8 proc. i był to najwyższy wynik wśród polskich województw. W kraju w tym czasie średni wzrost PKB wyniósł 6,3 proc., a dla porównania najmniejszy wzrost odnotowało województwo lubelskie. Jak już wspominałem w innych wypowiedziach, za naszym województwem znalazły się te regiony, które mają dobrze rozwinięty przemysł, strategiczne położenie geograficzne i ogromne doświadczenie związane z rozwojem. Wyprzedziliśmy m.in. województwo warmińsko-mazurskie. Podkarpackie wypracowało ponad 82 mld zł PKB i jest to najwyższa wartość wśród województw wschodnich. Przywołane dane ogromnie cieszą, gdyż jest to najlepszy wynik Podkarpacia w historii i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby to tempo wzrostu zostało utrzymane. Kluczową rolę w kształtowaniu tej korzystnej tendencji rozwojowej odegrało wiele czynników, wśród nich należy z pewnością wymienić wysokie nakłady na innowacje, dobre wykorzystanie środków europejskich, inwestycje zagraniczne czy wielkość eksportu innowacyjnych produktów.

- W czym samorząd może wesprzeć podkarpackich przedsiębiorców i jakie działania podejmuje w tym kierunku?
- Przede wszystkim kluczowe jest utrzymanie tej korzystnej tendencji w nadchodzących latach. Musimy dotrzymywać kroku najlepszym. Procesy globalizacji są wszechogarniające, a od umiejętności znalezienia się w takich warunkach zależy pomyślność województwa podkarpackiego. Wśród mega - trendów należy wskazać na osłabienie pozycji gospodarczej Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, zmiany związane z rozpowszechnieniem informacyjnych i komunikacyjnych technologii oraz zmiany klimatyczne. Odpowiedzią na te wyzwania jest zwiększenie wydatków na badania i rozwój, stymulowanie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, rozwijanie inteligentnych specjalizacji gospodarczych, przemysł 4.0 itd. Podkarpaccy przedsiębiorcy podejmują te wyzwania z sukcesem już teraz. Kluczowym dokumentem jest tutaj Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji, przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w listopadzie 2016 roku. Regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami są obecnie: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja. Obecnie Regionalna Strategia Innowacji będzie podlegać przeglądowi. Istotne jest, iż Samorząd Województwa Podkarpackiego stale rozwija system monitorowania gospodarki regionu. W tym obszarze bardzo cenne są instytucje: Podkarpackie Centrum Innowacji, Podkarpacki Fundusz Rozwoju oraz powstające Podkarpackie Centrum Nauki. Ogromną rolę w wzmacnianiu przedsiębiorczości odgrywa system wsparcia dla inwestorów i eksporterów - Podkarpackie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), działające przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, które świadczy usługi informacyjne o rynkach zagranicznych, rządowo-samorządowych instrumentach wsparcia wymiany handlowej i warunków inwestowania za granicą oraz w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w Polsce.

- Choć czas jest trudny, zarząd województwa pracuje i przyjmuje rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom. Niedawno zarząd podjął decyzję o wsparciu dla przedsiębiorców z Bieszczad?
- Wręcz przeciwnie, w tej trudnej rzeczywistości musimy starać się jeszcze silniej wspierać zrównoważony rozwój Podkarpacia. Zarząd niedawno wybrał do dofinansowania 42 projekty z dziedziny szeroko rozumianej turystyki, które realizowane będą na terenie bieszczadzkich gmin. Ich całkowita wartość wynosi ponad 46 milionów złotych. Dofinansowanie ze środków RPO WP 2014-02020 to aż 23,6 mln złotych. Te pieniądze zostaną spożytkowane na konkretne potrzeby bieszczadzkich przedsiębiorców, którzy w ten sposób będą w stanie rozwinąć swe firmy, zaproponować nowe ciekawsze oferty. Pierwsza edycja konkursu nie przebiegła tak jak to sobie wyobrażaliśmy, dlatego cieszę się, że obecnie jest tych projektów znacznie więcej.

- Czego życzyłby pan firmom i instytucjom z Podkarpacia, które uhonorujemy statuetkami Lidera Podkarpacia?
Przede wszystkim, aby skutki aktualnej sytuacji epidemicznej miały jak najmniejszy wpływ na ich funkcjonowanie. Jestem przekonany, że polski rząd wprowadzi niezbędne przepisy, które do minimum złagodzą ten ciężki okres. My też przygotowujemy różnego rozwoju rozwiązania, które umożliwią wsparcie.


ZOBACZ TEŻ: Wojewoda: będzie więcej testów na koronawirusa [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24