MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magiczny zamek na górze Sobień

Paulina Bajda
archiwum
Jadąc w Bieszczady warto czasem zboczyć z głównej drogi. W Sanoku, zamiast jechać przez centrum miasta, możemy się wybrać malownicza drogą w wzdłuż Sanu na Załuż. Pomiędzy Załużem, a Monasterzcem znajdują się bowiem ruiny zamku Sobień.

Zamek Sobień leży w górach Słonnych i pochodzi z początków XIII w, a w XV w. był siedzibą, znanego na Podkarpaciu rodu Kmitów. Znajduje się na górze o tej samej nazwie, z której rozciąga się przepiękny widok na zalesioną dolinę Sanu. Wyjście na górę zajmuje nie więcej jak 10 min., a na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę.

Wchodząc w ruiny zamczyska, wyczuwa się niepowtarzalną atmosferę tego magicznego miejsca. Resztki warownych murów znajdują się w dwóch punktach. Przy tarasie, od strony południowej znajdują się pozostałości skrzydła mieszkalnego i murów obwodowych, reszta jest przy schodkach wysokiej, kwadratowej wieży, przez którą prowadził wjazd do zamku.

Od tej strony znajduje się też chronione wałami przedzamcze. W latach 60-tych ustalono, że zamek zbudowany był z kamieni piaskowcowych na planie nieregularnego czworoboku. Budynki mieszkalne położone były w skrzydle południowym, czyli na przeciwko wejścia.

Zamek położony jest na wysokości 450 m npm. W XIII w istniejąca wtedy drewniana warownia wraz z basztą należała do Węgier. Zachowany do dzisiaj w ruinie zamek, wzniesiono z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego w 1340 r. Składał się ze skrzydła mieszkalnego, murów obwodowych i wysuniętej przed nimi wieży o wymiarach 5 m x 7 m.

Wiele źródeł podaje, że w okresie II wojny światowej Niemcy wykorzystali strategiczne położenie góry Sobień i zbudowali tam betonowe bunkry, dzięki którym mogli kontrolowali dolinę Sanu. Historycy jednak podważają te informacje. Według nich bunkry zbudowane zostały przez Sowietów, w czasach, kiedy po podziale Polski, na Sanie przebiegała granica między Niemcami, a ZSRR. Na całej granicy Sowieci planowali ich wznieść aż 10 tysięcy. Do dzisiaj można jeszcze zobaczyć właśnie te bunkry.

Z zamkiem związana jest legenda o ukazującej się w nim w księżycowe noce Białej Damie, która spogląda na południe ku Węgrom. Jest to duch Margerity - żony kasztelana Kmity, którą kazał zamurować w piwnicy zamkowej za zdradę.

Rezerwat przyrody

Należy pamiętać, że zamek na górze Sobień znajduje się w rezerwacie przyrody. Jest to rezerwat leśno - faunistyczny, gdzie

podmiotem ochrony są zarówno unikatowe zbiorowiska roślinne, jak i rzadka fauna kserotermiczna, czyli ciepłolubne owady i inne stawonogi spotykane na nasłonecznionych stanowiskach.

Wędrując ścieżką prowadzącą od parkingu do ruin średniowiecznego zamczyska spotkamy wiele ciekawych roślin, w tym chronioną kalinę koralową i lilię złotogłów.

Ścieżka przyrodnicza

Do ścieżki przyrodniczej przy zamku, można dojść m.in. zielonym szlakiem prowadzącym z pasma Gór Słonnych wprost do rezerwatu "Góra Sobień". Trasa ścieżki o długości 3 km tworzy pętlę, która rozpoczyna się przy placu postojowym - parkingu; pierwszy odcinek z przystankiem nr 1 znajduje się w rezerwacie "Góra Sobień".

Trasa ścieżki kończy się na przystanku nr 7, przy składzie drewna, skąd drogą asfaltową należy dojść do miejsca wyjścia czyli placu parkingowego przy rezerwacie (odległość ok. 200 m).

Jak dojechać

Zamek Sobień znajduje się Pomiędzy Załużem, a Monasterzcem, niedaleko od drogi nr 28 Sanok-Przemyśl (w Załużu trzeba skręcić na Lesko. Można tam także dojechać od Leska kierując się lokalną drogą na Załuż.

Droga nie jest w najlepszym stanie technicznym, jednak urok zamku zrekompensuje każdemu turyście tą chwilową niewygodę. Podzamkiem znajduje się parking. Zwiedzanie rezerwatu tylko po wyznaczonych ścieżkach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24