Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2023. Filharmonia Podkarpacka w kategorii KULTURA za unikalną działalność artystyczną i propagowanie kultury muzycznej

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Już 6 maja b.r. rozpocznie się 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Program Festiwalu rozpisany został precyzyjnie – jak w muzycznej partyturze – na głosy i instrumenty; od solowych, po pełne brzmienie – tutti.

Program Festiwalu uwzględnia również niecodzienne projekty - na pograniczu stylów i gatunków, odkrywające „nowe lądy" i poszerzające horyzonty festiwalowych kreacji. Kalendarz koncertowy zapowiada muzyczne wydarzenia zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy, tak, aby każdy mógł w dogodnym terminie zaplanować udział w Festiwalu - w koncertach w sali balowej Muzeum - Zamku w Łańcucie, jak i w salach koncertowych Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Z głosem w roli głównej

Pierwsze strony „festiwalowej partytury” zarezerwowane zostały dla Polskiej Opery Królewskiej, która 6 i 7 maja zainauguruje Festiwal w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, wystawieniem lekkiej, komicznej opery „La serva Padrona” (Służąca Panią) G. B. Pergolesiego – włoskiego kompozytora doby baroku. Na młośników opery czekać będzie także baśniowy „Kopciuszek" G. Rossiniego - arcydzieło włoskiego mistrza bel canto, pełne humoru i cudownych melodii, które zabrzmi w niedzielny wieczór 14 maja, w wykonaniu solistów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, pod kierownictwem muzycznym Rafała Jacka Delekty. Ale na tym nie koniec spotkań z pięknym śpiewem. Popłynie on również ze sceny sali kameralnej Filharmonii 17 maja, kiedy to wystąpi The Nazareth College Chamber Singers, elitarny chór studentów z USA, który zaprezentuje m.in. utwory ze światowego repertuaru musicalowego i szlagiery muzyki filmowej.

Dwa dni później 19 maja, w sali koncertowej Filharmonii, Opera spotka się z Broadwayem - w projekcie „OPERA MEETS BROADWAY". Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, tym razem zaprezentuje się pod batutą jej pierwszego dyrygenta - Hiszpana Davida Gimeneza, a przebojowe arie, duety i piosenki z oper, operetek i musicali zabrzmią w interpretacji doborowej pary solistów - Charlesa Castronovo - amerykańskiego tenora i Diany Tugui - rumuńskiej sopranistki.

Ciekawą podróżą do przeszłości, będzie koncert La Chapelle Harmonique (20 maja, sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie). Ten znakomity zespół wokalno – instrumentalny z Paryża, grający na instrumentach historycznych, wykona muzykę francuskich mistrzów muzyki dawnej, która stanowiła wspaniałą oprawę uroczystości dworskich – także w Wersalu – symbolu królewskiej Francji. Tytuł koncertu „In Vino Musica”, nie tylko sugeruje symbolikę wina w muzyce, ale także zapowiada miłą dla publiczności niespodziankę...

Nadzwyczajnie zapowiada się także niedzielny koncert 4 czerwca w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, z udziałem gwiazdy światowych scen operowych - Artura Rucińskiego. Artysta śpiewający głosem barytonowym zadebiutował z sukcesem na deskach Berlińskiej Staatsoper, pod batutą Daniela Barenboima, co stało się początkiem jego błyskotliwej kariery. Arturowi Rucińskiemu towarzyszyć będzie Guiomar Cantó – jedna z najbardziej utalentowanych sopranistek młodego pokolenia oraz włoski pianista Francesco Bottigliero. Koncert wypełnią arie i duety z oper Mozarta, Donizettiego, Verdiego, Pucciniego oraz Moniuszki.

Wirtuozi muzyki instrumentalnej

W kalendarzu festiwalowych wydarzeń nie zabraknie muzyki czysto instrumentalnej, w wykonaniu wirtuozów z różnych stron świata. W sobotni wieczór 13 maja salę balową Muzeum Zamku w Łańcucie wypełnią dźwięki Berlin Piano Trio, w interpretacji którego będzie można wysłuchać muzyki kameralnej Haydna, Mendelssohna i Regera. A w kolejną sobotę (21 maja) melomani powitają w sali balowej Zamku rewelacyjną młodą skrzypaczkę. Hina Maeda, to triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Recital wiolinistki wypełnią utwory należące do kanonu literatury skrzypcowej – w tym kompozycje polskiego wirtuoza Henryka Wieniawskiego.

26 maja ponownie otworzą się drzwi do sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Rumuński pianista - Mihai Diaconescu, dyrygent z Izraela - Noam Zur oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zaprezentują wówczas utwory ze skarbnicy światowej literatury orkiestrowej. Zabrzmią utwory Mozarta - Uwertura do opery „Czarodziejski flet" i Koncert fortepianowy c- moll oraz II Symfonia Roberta Schumanna – jednego z najbardziej cenionych twórców epoki romantyzmu.

Coś innego…

Na pewno wyjątkową propozycją festiwalową będzie koncert Tanity Tikaram (27 maja sala koncertowa FP) - wielokrotnie nagradzanej brytyjskiej wokalistki. Artystka obdarzona jednym z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie, po raz pierwszy odniosła duży sukces po obu stronach Atlantyku w wieku zaledwie 19 lat. Obecnie kunszt artystyczny Tanity Tikaram wciąż znajduje uznanie wśród krytyków muzycznych i publiczności.

Co kryje się pod tytułem „Pani Pylińska i sekret Chopina" ? - tego dowiedzą się szczęśliwi posiadacze biletów na przedstawienie komediowe z muzyką na żywo, które odbędzie się 28 maja, w sali balowej Zamku w Łańcucie. Sztuka na podstawie opowieści Erica-Emmanuela Schmitta zabierze widza w czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża! Pani Pylińska - dowcipna, ekscentryczna, mądra nauczycielka muzyki (w tej roli znakomita Joanna Żółkowska) podaje swojemu młodemu uczniowi – przyjacielowi (Kacper Kuszewski) sposób na życie i wskazuje mu odpowiednie drzwi, za którymi otworzy się przed nim szczęśliwa, spełniona przyszłość. Udziela niekonwencjonalnych rad na temat gry na fortepianie, ale też tych dotyczących życia miłosnego. Tytułowy sekret zaś dotyczy Aimée – pięknej i tajemniczej cioci głównego bohatera (Paulina Holtz), dzięki której dowie się on, co to znaczy miłość.

„Nowe lądy" odsłoni projekt Discovery & Movie ( 3 czerwca, sala koncertowa FP), skomponowany i zaaranżowany przez Pawła Steczka. To opowieść o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone, z muzyką napisaną specjalnie dla Discovery Channel, do serialu „Flota Duchów”. Niezwykłość tego projektu podkreśla udział Krystyny Czubówny. Jej niesamowity tembr głosu zna niemal każdy. Bogate i oryginalne instrumentarium, orkiestra symfoniczna, wyjątkowi artyści, muzyka z pogranicza world music, jazz, film music „pozwalają przenieść się w czasie i zmierzyć z nieobliczalną siłą natury …".

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24