Li Qian przyspieszyła

Waldemar Mazgaj
Najlepsze co spotkało w 2008 roku kibiców ping-ponga po raz kolejny było związane ze Zbigniewem Nęckiem i jego dziewczynami. Apogeum to wyjazd Li Qian na igrzyska olimpijskie oraz jej awans do finału Pro Tour w Makau.

Drużyna Nęcka po raz 17. zdobyła mistrzostwo kraju (bez zbędnej dramaturgii) oraz awansowała do finału Pucharu ETTU, który przegrała bilansem setów. W nowym sezonie już zapewniła sobie półfinał!

Cztery lata temu po nieudanym podejściu do olimpiady przez Monikę Pietkiewicz Nęcek obiecywał, że za cztery lata jego zawodniczka awansuje na igrzyska. Liczył na Kingę Stefańską, która wtedy leczyła kontuzję.

Powrót Kingi do pełnej dyspozycji przedłuża się jednak w nieskończoność (w 2008 zdobyła brązowy medal MP), więc nieco ponad rok temu Nęcek zainwestował w Chinkę Li Qian. "Mała" okazała się celną inwestycją; w tym roku, już z Polskim obywatelstwem, wygrała Pro Tour Austrii, zajęła 2. miejsce w Europa Top-12 w Duesseldorfie i wywalczyła miejsce (z 8. wynikiem) w finale Pro Tour w Makau.

Na dodatek awansowała - jako pierwsza Polka - na olimpiadę. Był tam też jej trener, ale tym razem sukcesów nie zanotowali.

- Nabraliśmy doświadczenia, które zaprocentuje za cztery lata - obiecuje Nęcek.

Lepiej działo się też u panów; rzeszowski AZS w poprzednim sezonie spokojnie obronił byt, na dodatek Tomasz Lewandowski zdobył brązowy medal MP.

Teraz drużyna zbudowana z młodych kadrowiczów jest na dobrej drodze do medalu. Wiosną bramy I ligi sforsowali krośnianie z KSTS.