MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz radzi: jak rzucić palenie

Stanisław Siwak
- Decyzję o rzuceniu palenia dobrze jest poprzedzić wizytą u lekarza pierwszego kontaktu - mówi Marta Rachel, pulmunolog, wojewódzki konsultant ds. alergii.
- Decyzję o rzuceniu palenia dobrze jest poprzedzić wizytą u lekarza pierwszego kontaktu - mówi Marta Rachel, pulmunolog, wojewódzki konsultant ds. alergii. Archiwum
- W rzucaniu palenia najważniejsza jest silna motywacja - mówi lek. med. Maria Banaszkiewicz, powiatowy inspektor sanitarny w Rzeszowie.

W momencie podejmowania decyzji o rozstaniu się z nałogiem bardzo istotne jest też pozytywne myślenie. Nie trzeba od razu szukać objawów negatywnych, że będzie mi bardzo trudno poradzić sobie z nową sytuacją, że nie dam rady, na pewno nie wytrzymam bez papierosa, po kilku dniach się załamię i znowu zaciągnę się dymkiem.

Musisz myśleć pozytywnie

- W takiej chwili trzeba myśleć pozytywnie. Przykładowo - jeśli palenie rzuca ojciec rodziny powinien sobie uświadomić, że zwiększy się jego autorytet u dzieci, że będzie miał się, czym pochwalić przed znajomymi, przyjaciółmi czy kolegami w pracy - dodaje M. Banaszkiewicz.

Wojewódzki konsultant ds. alergii, dr. n. med., pulmunolog Marta Rachel dodaje, że w celu większego umotywowania się do podjęcia ostatecznej decyzji o rzuceniu papierosów, warto posłużyć się też analizą sytuacji zdrowotnej palacza. Wiadomo, że amatorowi dymka wielokrotnie częściej zagrażają choroby płuc, serca, układu krążenia, czy żołądka. Zaś kobieta paląca w okresie ciąży naraża na poważne choroby a nawet śmierć swe dziecko. Czyli przestajesz palić, będziesz zdrowszy.

Istotne jest również dokładne przeliczenie - ile ten zgubny nałóg kosztuje w sensie wydatków finansowych. Jeśli przeciętny amator dymka wypala dziennie paczkę papierosów, to w ciągu roku wydaje kilkaset złotych a często grubo ponad tysiąc złotych. W wielu przypadkach puszcza z dymem jedną miesięczna pensję.

Zacznij od wizyty u lekarza

M. Rachel twierdzi, że moment decyzji o rzuceniu palenia dobrze jest poprzedzić wizytą u lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania, a szczególnie tzw. pierwszą spirometrię.

Chodzi o sprawdzenie stanu czynnościowego oskrzeli i płuc. Jeśli okaże się, że pacjent jest w grupie ryzyka, otrzyma skierowanie do lekarza specjalisty, najlepiej pulmunologa.

Gimnastyka i owoce

W momencie, kiedy rzucimy palenie bardzo ważne jest właściwe zorganizowanie sobie całego dnia, tak abyśmy mieli mało czasu na myślenie o papierosach.
Dobrze jest zamiast porannej kawy z papierosem przestawić się na picie wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Warto także przewidzieć pewien czas na poranną gimnastykę. Nasze ręce powinny być ciągle zajęte różnymi czynnościami, aby pozbyć się nawyku sięgania po paczkę z papierosami.

Zamiast kawy należy jeść owoce i to pod rożnymi postaciami. Mogą to być owoce świeże, suszone, albo soki.

- Pięć razy w ciągu dnia powinniśmy spożywać owoce albo warzywa. Dla palaczy rzucających nałóg ważne jest spożywanie marchwi i pomidorów ze względu na zawartość witamin z grupy A i C. A także kapusty kiszonej i selerów zawierających witaminy z grupy, B i C - dodaje M. Banaszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24