MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krośnieński magistrat opublikował listę projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. 67 pomysłów mieszkańców na co wydać dwa miliony złotych

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Jest już lista projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krośnie - 32 pomysły ogólnomiejskie i 35 dzielnicowych. Przez weryfikację przeszły w sumie 53. Głosowanie ruszy 8 listopada.

Krośnianie decydują jak wydać dwa miliony złotych z budżetu obywatelskiego. Pula pieniędzy jest taka sama jak w ubiegłym roku, podobnie jak zasady ich podziału.

Połowa tej kwoty jest na projekty gólnomiejskie, służące wszystkim mieszkańcom. Drugi milion jest dzielony między poszczególne dzielnice i osiedla: kwoty są różne, w zależności od wielkości, liczby mieszkańców itp. Zgłaszane projekty muszą się "zmieścić" w tej kwocie.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze z budżetu obywatelskiego w Rzeszowie na przyszły rok rozdane. 10 milionów złotych na 50 zadań

Wśród zgłoszonych pomysłów ogólnomiejskich są dwa, które w całości wyczerpują budżetową pulę. To modernizacja infrastruktury sportowej przy Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie oraz budowa obserwatorium astronomicznego. Realizacja każdego z nich ma kosztować milion złotych.

Pomysłodawca astrobazy proponuje budowę w dzielnicy Turaszówka niewielkiego obiektu wraz z kopułą, wyposażonego w teleskop wraz z akcesoriami. W przyszłości można go rozbudować o planetarium. Taka atrakcja promowałaby miasto a także służyłaby rozrywce i edukacji, będąc miejscem organizacji spotkań i wycieczek dla uczniów i studentów.

Druga z najkosztowniejszych inwestycji także miałaby być realizowana w dzielnicy Turaszówka. Chodzi o modernizację infrastruktury sportowej przy Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie, którego obiekty sportowe są teraz w bardzo złym stanie technicznym. Pomysłodawca widzi tu siłownię plenerową, strefę relaksu, plac zabaw, boiska i bieżnię. Korzystać z tych urządzeń będą przede wszystkim uczniowie, ale także pozostali mieszkańcy.

Pomysł za 929 tysięcy złotych to zagospodarowanie skweru w otoczeniu działek przy ul. Chopina. Dziś ten teren jest zaniedbany, zarośnięty samosiewkami drzew i krzewów. Miałby tam powstać niewielki park sensoryczny. Z rabatami, placem wypoczynkowym, alejkami i ławeczkami, ścieżką pieszo-rowerową, wśród których znajdą się elementy działające jako bodźce na zmysły. Taki ogród mógłby także służyć terapii osób niepełnosprawnych.

Krośnianie chcieliby jeszcze więcej miejsc rekreacji i odpoczynku. Stad pomysł na "Dom z fontanną" w ogródku jordanowskim przy ul. Grodzkiej (783 tys. zł) czy budowę tzw. posadzkowej fontanny na Rynku (350 tys. zł). Jak argumentuje jej pomysłodawczyni, w upalne lata fontanna chodnikowa może stanowić alternatywę (lub uzupełnienie) dla ustawianej na głównym placu miasta kurtyny wodnej i służyć jako miejsce zabawy dla dzieci - mogą wbiegać między strumienie wody.

Ogłoszono wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zwycięskie zadania będą realizowane w 2020 r. Nz. od lewej radny Marcin Kowalski, przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz naczelnikiem Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka.

Budżet obywatelski w Przemyślu. Wybrano zadania, które będą ...

Jest też propozycja związana z modernizacją saun w obiekcie krytej pływalni przy ul. Wojska Polskiego. Projekt zakłada remont jednej z nich i likwidację drugiej - a w jej miejscu wykonanie małego pomieszczenia do relaksu z klimatyzacją i elementami groty solnej. Koszt pomysłodawca oszacował na 79 tys. zł.

Nie wszystkie projekty (choć tych jest większość) mają charakter inwestycyjny. Są też pomysły na różnego typu działania. Np. miłośnicy gier chcą zorganizować latem wydarzenie o charakterze konwentu fantastyki i gier planszowych. Byłoby to dwudniowe spotkanie fanów gier fabularnych, mangi i anime, komiksu i seriali telewizyjnych. Potrzebują na to 19,8 tys. zł.

Natomiast Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła projekt utworzenia Strefy Młodzieży w BWA. Zakłada ona urządzenie (kosztem 20 tys. zł) pokoju spotkań ze strefą do nauki i wypoczynku oraz organizację różnych wydarzeń dla młodych mieszkańców.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24