Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krioterapia przyhamowuje bóle związane ze stwardnienieniem rozsianym

Andrzej Piątek
Krioterapia zmniejsza ból, który towarzyszy stwardnieniu rozsianemu.
Krioterapia zmniejsza ból, który towarzyszy stwardnieniu rozsianemu. Krystyna Baranowska
Stwardnienie rozsiane atakuje częściej ludzi młodych. Między 20, a 40 rokiem. Jego przyczyny są nieznane.

Na świecie aktualnie choruje na nie ok. 2 i pół miliona ludzi. W Polsce ok. 60 tysięcy. To nas lokuje na 3 miejscu w Europie.

Można je leczyć lekami tak zwanymi immunomodulacyjnymi, których wczesne podanie daje szansę na zahamowanie schorzenia i mniej naraża chorego na kalectwo.

Ale takie leczenie jest dostępne w Polsce w stopniu marginalnym. Bo tylko 2 proc. chorych może korzystać z refundacji NFZ.

W innych krajach europejskich refundacja ta jest wyższa - na Słowacji 5, w Bułgarii 6, na Węgrzech 8, w Czechach 9 procent populacji chorych. W większości krajów zachodnich UE z refundacji korzysta 30 procent chorych, a w USA 45 procent. Polska wśród krajów europejskich jest na przedostatnim miejscu przed Białorusią.

- Jeśli ktoś nie hamuje lekami stwardnienia rozsianego, to schorzenie szybciej się rozprzestrzenia - zauważa rzeszowski internista, lek. med. Robert Gołebiowski. - Chory przestaje być samodzielny, w konsekwencji musi skorzystać z renty, a jego niepełnosprawność nakłada na rodzinę obowiązki, które z kolei ograniczają ich aktywność zawodową.

- Jedną z konsekwencji zabiegu krioterapii, który polega na powierzchniowym zetknięcia z ciałem temperatury minus 120 st. C. jest m.in. zmniejszenie bólu towarzyszącemu stwardnieniu rozsianemu - twierdzi lek. med. Martą Niemczyk z Rymanowa - Zdroju, gdzie znajduje się jedna z nowocześniejszych w Polsce kriokomór.

Zanim jednak wejdziemy do kriokomory trzeba poddać badaniu internistycznemu (m.in. zmierzyć sobie ciśnienie), a lekarz powinien przeprowadzić wywiad medyczny (przebyte choroby, przyjmowane leki, tolerancja na zimno).

Polska jest jedynym krajem w Europie, który nie ma programu kompleksowej pomocy chorym na stwardnienie rozsiane. Niepokój wzbudza również stosowanie zróżnicowanych systemów refundowania terapii zależnie od decyzji regionalnych oddziałów NFZ. A to stawia jednych pacjentów nad innymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24