Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty dla małych i średnich firm

Józef Lonczak
W trudnych czasach bardziej przebijaja się problemy dużych przedsiębiorstw. Tymczasem spowolnienie równie mocno dotyka mniejsze firmy, które są podstawą polskiej gospodarki. By wygrać z kryzysem, potrzebują one dostępu do kredytów. Dzięki projektowi KfW jest to możliwe.

 

Tak naprawdę od kondycji sektora małych i średnich firm w dużej mierze zależy stan części polskiego budżetu i nastroje społeczeństwa, np. skłonność Polaków do zakupów, oszczędzania czy inwestycji. Dlaczego? Ponieważ 1,7 miliona takich firm odpowiada za blisko 70 proc. PKB tworzonego w wszystkich firmach i ponad 70 proc. oferowanych przez nie miejsc pracy.

O problemie finansowania „misiów” mówi się od lat jako jednym z głównym hamulców rozwoju polskiej gospodarki. Aż 90 proc. polskich firm finansuje swój rozwój w oparciu o środki własne. Teraz, w obliczu niepewności, sporo banków wprowadziło dodatkowe obostrzenia dla kredytów udzielanych sektorowi MSP.

Dofinansowanie w sam raz

Małym i średnim przedsiębiorstwom zazwyczaj wystarczy zastrzyk kapitału, by zrealizować swoje pomysły i rozwinąć działalność. Natomiast firmom, które szukają nowych dróg działania, dofinansowanie dałoby szansę skutecznego przestawienia działalności na inne tory.

Dlatego tak istotny może okazać się dla nich specjalny program wsparcia firm z sektora MSP. Został on zainicjowany przez niemiecki bank państwowy KfW (który od kilku lat angażuje się w projekty wspierające rozwój gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej), Komisję Europejską oraz Bank Rozwoju Rady Europy.W Polsce w tym przedsięwzięciu uczestniczą tylko wybrane banki. Jednym z nich jest Deutsche Bank PBC.

– Celem projektu jest wsparcie tych firm, które poszukują dofinansowania, bo naprawdę mają pomysł na długofalowy rozwój. Jeśli spowolnienie gospodarcze zmusiło część mniejszych przedsiębiorstw do rewizji planów inwestycyjnych bądź rezygnacji z ambitnej strategii rozwoju, zachęcamy je do odkurzenia tych planów: dzięki kredytowi mogą one wygrać ten kryzys dla siebie – mówi Wojciech Rynduch-Walecki z Departamentu Zarządzania Produktami Kredytowymi i Procesami Biznesowymi Deutsche Bank PBC.

Zgodnie z założeniami programu oferowane kredyty mają wspierać nowe inwestycje i przedsięwzięcia obrotowe, nie mogą być przeznaczone na refinansowanie innego zadłużenia, inwestycje już rozpoczęte bądź odtworzeniowe. Dofinansowanie może być udzielone na okres do 15 lat, a maksymalna kwota kredytu zależy tylko od „apetytów” kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej.

Coś dla nowych firm

Autorzy projektu nie zapomnieli także o specyfice świeżo powstających firm. Największą bolączką tzw. start-upów jest krótki staż działalności i niedługa historia finansowa, które to dyskwalifikują je w wielu instytucjach finansowych. Tymczasem aplikacja młodej firmy o kredyt w ramach projektu nie musi przypominać misji z góry skazanej na niepowodzenie.Przedsiębiorstwa, które działają na rynku nie dłużej niż 2 lata (ale minimum rok) mogą ubiegać się o środki na inwestycje, ale także o środki obrotowe – kredyt obrotowy nie może jednak stanowić tylko wsparcia bieżącej płynności – on także musi być przeznaczony na rozwój firmy. O nieodnawialny kredyt obrotowy mogą również wnioskować firmy działające dłużej na rynku.

Zaangażowanie banku w projekt powoduje, że może on bardziej elastycznie podchodzić do oceny ryzyka, form spłaty, karencji, wkładu własnego przedsiębiorstwa (w indywidualnych przypadkach wręcz skredytować do 100 proc. wartości inwestycji), czy typu zabezpieczeń (mogą stanowić je maszyny i urządzenia, wyceniane według uproszczonej procedury). W praktyce oznacza to jedno: szybciej i bardziej dostępny kredyt na rozwój.

– Wbrew pozorom takie działania będą docenione dopiero po kryzysie. Klienci indywidualni i firmy docenią banki, które w trudniejszych czasach nie odwróciły się od nich i ich finansowych potrzeb – mówi Michał Macierzyński z portalu Bankier.pl.

Udział w programie KfW nie wymaga od firm żadnych uciążliwych formalności – zarówno na etapie składania wniosku, jak i późniejszej obsługi kredytu. Na przykład w Deutsche Bank PBC doradcy klientów dysponują specjalnym narzędziem, które pozwala w ciągu 10 minut ocenić szansę pozytywnej decyzji kredytowej dla firmy prowadzącej uproszczoną księgowość. Łatwość aplikacji i obsługi czyni kredyty udzielane ze środków projektu atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorstw, które aplikowały z powodzeniem o środki unijne, ale poszukują dodatkowej dźwigni rozwoju, jak i tych, które nie starały się dotychczas z różnych względów o unijne wsparcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24