Kradzież metalowych tablic i uszkodzone nagrobki na cmentarzu wojennym w Kołobrzegu

PAP
O zdarzeniu na cmentarzu wojennym w Kołobrzegu została powiadomiona policja, która prowadzi postępowanie w celu ustalenia sprawcy bądź sprawców
O zdarzeniu na cmentarzu wojennym w Kołobrzegu została powiadomiona policja, która prowadzi postępowanie w celu ustalenia sprawcy bądź sprawców archiwum
Na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu nieustaleni sprawcy uszkodzili granitowe płyty nagrobne i ukradli 13 metalowych tablic przedstawiających orła Wojska Polskiego i cztery tablice z gwiazdą Armii Radzieckiej – poinformował w czwartek magistrat. Zaapelował o pomoc w odzyskaniu skradzionych przedmiotów.

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego prezydenta Kołobrzegu Michała Kujaczyńskiego wynika, że to w minioną środę pracownik miejskiego biura konserwatora zabytków stwierdził uszkodzenia i kradzież na cmentarzu wojennym.

Uszkodzono granitowe płyty nagrobne i skradziono łącznie 17 metalowych tablic, w tym 13 przedstawiających orła Wojska Polskiego i cztery z gwiazdą Armii Radzieckiej.

- Kradzież tablic i uszkodzenie nagrobków ma nie tylko wymiar materialny, ale także etyczny oraz społeczny – jest to jedna z większych nekropolii wojskowych na Pomorzu Zachodnim. Upamiętniono tu poległych w czasie walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. – wskazał Kujaczyński.

O zdarzeniu została powiadomiona policja, która prowadzi postępowanie w celu ustalenia sprawcy bądź sprawców. Ponadto magistrat, pod opieką którego jest ta nekropolia objęta ochroną konserwatorską i wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków, zwrócił się z apelem do każdego, kto zauważy, widział lub wie, gdzie mogą znajdować się skradzione tablice, o kontakt z policją lub miejskim konserwatorem zabytków.

Cmentarz Wojenny przy ul. 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) to jedna z większych nekropolii z okresu II wojny światowej w Polsce. Upamiętniono tam 1762 poległych żołnierzy. Organizacja kwatery uczestników walk o Kołobrzeg rozpoczęła się w 1948 roku. W latach 1959-1963 zyskała trwałą architekturę cmentarną zaprojektowaną przez arch. Wiktora Tołkina. Obecna forma cmentarza pochodzi z 1980 roku. Projekt wykonał koszaliński artysta plastyk Zygmunt Wujek, a scenariusz nazwisk poległych i innych tekstów opracował dr Hieronim Kroczyński. Miasto Kołobrzeg sprawuje opiekę nad tym cmentarzem na mocy porozumienia z wojewodą zachodniopomorskim. W ubiegłym roku 437 płyt nagrobnych uczestników walk o Kołobrzeg zostało poddanych renowacji z dofinansowaniem w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl