Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec Konfederatów Barskich w Rzeszowie czeka na zagospodarowanie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Miasto Rzeszów ma gotowy projekt planu zagospodarowania dla okolic Kopca Konfederatów Barskich. Obejmuje powierzchnię 58 hektarów, ich przeznaczenie to tereny rekreacyjne i zielone.

Projekt planu zagospodarowania dla okolic Kopca Konfederatów Barskich

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu wokół Kopca Konfederatów został skierowany do uzgodnień, co potrwa do 21 lutego – informuje nas Artur Gernand z kancelarii prezydenta miasta. Od 4 do 24 marca zaplanowano wyłożenie dokumentu do wiadomości mieszkańców. Dyskusja publiczna jest zaplanowana na 23 marca. Plan zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Kopca ma być przedłożony radnym do uchwalenia na sesję 24 maja.

Dokumentacja zakłada m.in. budowę ogrodów sensorycznych i powstanie przestrzeni na potrzeby sportów zimowych, m.in. tor saneczkowy. Na płaskiej części terenu wybudowane mogą zostać boiska sportowe do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. W planie znajdą się także zapisy o możliwości budowy dużego parku z elementami małej architektury.

Od wielu lat orędownikiem zagospodarowania Kopca Konfederatów i terenów wokół niego jest Wiesław Walat, były wiceprezydent Rzeszowa. Mówi on, że miasto winno wykupić tereny wokół Kopca i je zagospodarować, bo na razie wyglądają bardzo źle. Jest to gęsto porośnięty chaszczami obszar tzw. Bazarów, czyli dawnego rynku ruskiego.

Do Kopca mogą prowadzić dwa dojazdy, z jednej strony od ulicy Konfederatów Barskich z małym parkingiem na 10-15 aut, z drugiej zaś wąskim przepustem od ul. Ciepłowniczej. Wiesław Walat uważa, że drugi parking można zrobić pod Kopcem przy drodze biegnącej za dawnymi ogródkami działkowymi Zelmeru po drugiej stronie linii kolejowej w kierunku Przemyśla.

Kopiec Konfederatów Barskich i tereny wokół niego mają bogatą historię

W tym miejscu na Wisłoku w średniowieczu biegła granica między Królestwem Polskim a Rusią Czerwoną. Od tego miejsca na Wisłoku zaczynał się też spływ żeglugi śródlądowej. Po stronie dawnego Staromieścia działał prawie do końca XVIII w. port rzeczny. – Przede wszystkim spławiano dużo dębów, które rosły obficie na tym obszarze – mówi W. Walat. W wiekach średnich na wzgórzu prawdopodobnie mieścił się strażniczy grudek ruski, później pełniło ono rolę sygnalizacyjną przed najazdami tatarskimi, stąd nazwa Kopiec Tatarski. Obecna jego nazwa wiąże się z potyczką, którą w dniu 13 sierpnia 1769 r. stoczyły oddziały konfederacji barskiej z wojskami carskimi. Wiesław Walat mówi, że na tym skromnym pod względem wielkości Kopcu, aczkolwiek bogatym w historię, mógłby powstać punkt widokowy na północno- zachodnią część miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24