MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy umiera człowiek

Grażyna Woźniak
Śmierć bliskiej osoby powoduje, że nie jesteśmy w stanie załatwić wielu podstawowych spraw.
Śmierć bliskiej osoby powoduje, że nie jesteśmy w stanie załatwić wielu podstawowych spraw. Tadeusz Poźniak
Śmierć bliskiej osoby paraliżuje. Tymczasem bliscy zmarłego muszą zmierzyć się z wieloma formalnościami, które trzeba załatwić.

Karta zgonu
Zgon i jego przyczyny określa się w karcie zgonu. Przepisy w sprawie stwierdzenia zgonu zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 3 sierpnia 1961 r.

- Wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał świadczeń lekarskich zmarłej osobie.

- Jeżeli nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu z przyczyny uzasadnionej (jest nieobecny, np. wyjechał i nie ma możliwości dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania), kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, lekarz zatrudniony w przychodni bądź ośrodku zdrowia sprawujący opiekę zdrowotną nad danym rejonem.

- W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu lub prokuratora dokonał oględzin zwłok lub sekcji.

- W soboty, niedzielę i święta w Rzeszowie opiekę POZ w wyznaczonym rejonie sprawuje Pogotowie Ratunkowe, tym samym przejmuje ono obowiązek stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu.

Przepustka do pochówku

- Karta zgonu jest potrzebna w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tam bowiem otrzymamy trzy skrócone odpisy aktu zgonu oraz dokument potrzebny do załatwienia pochówku zmarłego.

- W USC należy zwrócić dowód osobisty oraz paszport zmarłego.

- Informację o zgonie pracownicy USC przekażą do Ewidencji Ludności.

Przed pogrzebem

- Do załatwienia pochówku na cmentarzu potrzebny będzie jedynie dokument otrzymany w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Z pracownikiem cmentarza ustalana jest data i godzina pochówku. Dopiero po załatwieniu tych formalności możemy się udać do księdza.

Pieniądze po zmarłym

Pieniądze deponowane w banku, po śmierci jego właściciela nie zawsze i nie w całości trafią do kieszeni pozostałych przy życiu krewniaków. Co i ile się należy pogrążonej w żałobie rodzinie, to już zależy od rodzaju konta, na którym gromadzone były pieniądze. Możliwości jest dużo. Podajemy dwa, najczęściej występujące warianty.

1.W przypadku rachunku indywidualnego:

a) z chwilą śmierci posiadacza rachunku wygasają udzielone do rachunku pełnomocnictwa

b) w przypadku śmierci posiadacza rachunku indywidualnego wypłaty środków pieniężnych realizowane są w następującej kolejności:

- koszty pogrzebu - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku i oryginałów rachunków wystawionych na osobę, która poniosła faktyczne koszty,

- dyspozycje posiadacza rachunku na wypadek śmierci - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku oraz oświadczenia w zakresie realizacji dyspozycji na wypadek śmierci w innym oddziale banku lub innym banku,

- wypłaty z tytułu dziedziczenia - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku oraz prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku albo zgodnego pisemnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o podziale środków pieniężnych znajdujących się na rachunku.

2. W przypadku rachunku wspólnego:

- decyzja, co do dalszego prowadzenia rachunku należy do osoby żyjącej,

- drugi współposiadacz może zamknąć rachunek, lub pozostawić rachunek jako czynny, prowadzony na swoją rzecz.

Nie dokonuje się wypłat z tytułu zwrotu kosztów pogrzebu i nie przyjmuje się dyspozycji na wypadek śmierci do rachunków wspólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24