Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przyjdzie prawdziwa wiosna? Co robić teraz w ogrodzie, na działce i na rabatce?

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Możemy wysadzać teraz rośliny rabatowe, ale te znoszące chłodne dni. Te mniej odporne, w przypadku przymrozków należy okrywać. Jeśli zostaną zbyt wcześnie posadzone i natrafią na okres niskich temperatur, nawet powyżej „zera”, to źle się wówczas rozwijają i pożytek z nich może być niewielki.
Możemy wysadzać teraz rośliny rabatowe, ale te znoszące chłodne dni. Te mniej odporne, w przypadku przymrozków należy okrywać. Jeśli zostaną zbyt wcześnie posadzone i natrafią na okres niskich temperatur, nawet powyżej „zera”, to źle się wówczas rozwijają i pożytek z nich może być niewielki. Józef Lonczak
Zimna i chłodu mamy już serdecznie dość. Pogoda znów spłatała nam figla, a tegoroczny kwiecień należy do najbardziej zimnych i deszczowych (nawet śnieżnych) od wielu lat. Na „wybuch ciepłej wiosny” czekamy z utęsknieniem, a działkowcy i właściciele ogródków zastanawiają się w jaki sposób przyspieszyć nadejście wiosny.

Czytelnicy i internauci pytają, kiedy przyjdzie prawdziwa wiosna, a na domiar złego pod koniec kwietnia znowu mamy przymrozki? Co można teraz robić w ogrodzie, na działce i na rabatce? Kopać, sadzić, czy czekać na ocieplenie?

- Myślimy, że w obecnej sytuacji chyba warto wybrać złotą zasadę „nic na siłę”. Rzeczywiście wegetacja wielu roślin jest opóźniona o około 10-14 dni w stosunku do ubiegłego roku. Wszyscy czekamy na wiosnę, ale pewnych kwestii, zwłaszcza związanych z pogodą nie da się przyśpieszyć

– mówią zgodnie Marta Dobrowolska z Anną Cieszyńską z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Zatem co możemy robić z roślinami balkonowymi, które można dość szybko schować przed zimnem do środka?

- Zbyt wczesne wysadzenie roślin balkonowych może z uwagi na panujące niskie temperatury skutkować ich słabym wzrostem. Nie mówiąc już o niebezpieczeństwie nocnych przymrozków, które całkowicie mogą uszkodzić rośliny – przestrzega Marta Dobrowolska, główny specjalista ds. ogrodnictwa w PODR.

- Ponadto przy niskich temperaturach oraz zimnej i mokrej glebie zaleca się także opóźnić siewy niektórych warzyw, gdyż ich nasiona w takich warunkach będą długo zalegać w glebie i ulegną zbutwieniu – tłumaczy Anna Cieszyńska, główny specjalista ds. warzywnictwa w PODR.

Dlatego znawcy wegetacji roślin uważają, że w tym sezonie sadzenie należy opóźnić ze względu na niskie temperatury na zewnątrz.

- Jednoroczne rośliny rabatowe wysadzane zbyt wcześnie, gdy natrafią na okres niskich temperatur nawet powyżej 0 stopni Celsjusza, źle się wówczas rozwija ich system korzeniowy, nie zawiązują się pąki kwiatowe, a na liściach może występować okresowe przebarwienie - liście fioletowieją lub bordowieją. Jeśli się ktoś pośpieszył z sadzeniem roślin w skrzynkach lub pojemnikach, to na okres spodziewanych niskich temperatur należy je przenieść do widnych, a zarazem cieplejszych pomieszczeń – radzi Marta Dobrowolska.

Okazuje się, że najniebezpieczniejsze w sadach i jagodnikach są wiosenne przygruntowe przymrozki. Ponieważ w okresie rozwoju pąków kwiatowych i kwitnienia minusowe temperatury prowadzą do przemarznięcia słupka w kwiecie, dzięki któremu zawiązuje się owoc.


5 jadalnych roślin, które łatwo uprawiać nawet na balkonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24